زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

انجمن ملی حفاظت در برابر آتش National Fire Protection Association با نام اختصاری NFPA یک انجمن صنفی در آمریکاست که در ابتدا به گردآوری قوانین و استانداردها در زمینه پیشگیری از آتش سوزی اقدام نمود و سپس استانداردهای دیگری در زمینه های سیستم های الکتریکی و طراحی و ساخت و ساز ساختمان تدوین نمود.

این انجمن در سال 1896 میلادی تاسیس گشت و تا سال 1905 تنها در زمینه آتش سوزی فعالیت می نمود اما پس از آن به دلیل نیاز به وجود استاندارد در زمینه های گوناگون کار خود را گسترش داده و هدف آن بالا بردن کیفیت زندگی با ارائه استانداردها در زمینه ایمنی حریق و کاهش خسارات آتش سوزی و همچنین استانداردهای تجهیزات الکتریکی و ساختمان،انجام پژوهش و آموزش می باشد.

این انجمن دارای بیش از 300 استاندارد در زمینه های گوناگون بوده که دائما در حال بهبود و توسعه در زمینه به حداقل رساندن اثرات آتش سوزی و سایر خطرات مرتبط می باشد.

امروزه NFPA شامل نمایندگانی از معماران و مهندسان ساختمان،سیستم های ایمنی آتش نشانی ساختمان،مهندسان و بازرسان برق،اساتید علوم و فناوری آتش نشانی، سازمان ها و شرکت های خدمات آتش نشانی،فعالان حوزه مراقبت های بهداشتی،فعالان حوزه آتش سوزی های صنعتی،اعضای انجمن بین المللی آتش نشانان و افراد فعال در زمینه توسعه و تحقیقات می باشد که در حال حاضر بیش از پنجاه هزار عضو در سراسر جهان داشته که همواره در حال به روز رسانی و توسعه استانداردها هستند.

همچنین این انجمن علاوه بر تبیین و تعیین استانداردها،نقش مهمی در آگاه سازی عموم جامعه در سنین مختلف داشته و دارای آموزش های تخصصی و تحقیقاتی است. از جمله فعالیت های تحقیقاتی این سازمان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بررسی سوانح آتش سوزی
  • آنالیز حریق و تحقیق درباره آن
  • بنیاد تحقیقات حفاظت در برابر آتش

در زمینه تحقیقات، این سازمان دارای یکی از بزرگترین کتابخانه های علوم آتش در سطح جهان به نام چارلز مورگان است که در سال 1945 جهت پشتیبانی از تحقیقات و حفظ آرشیو انجمن NFPA در ماساچوست ایجاد شد.این کتابخانه دارای بیش از 25000 جلد کتاب و گزارش،200 عنوان مجله و رسانه های آموزشی،آرشیو کامل کدها و استانداردهای سازمان از زمان تاسیس آن است.

آرم رسمی سازمان NFPA از سال 1951،اسپارکی است که از آن زمان تاکنون سخنگوی سازمان بوده است.اسپارکی یک سگ قهرمان که به کودکان و بزرگسالان آموزش ایمنی در برابر حریق را می دهد بود که در سال 1951 میلادی توسط این سازمان ابداع گردید و به نماد ایمنی آتش نشانی بدل شد و برای اینکه بتواند آموزه های خود را به عموم جامعه برساند دارای یک وب سایت اختصاصی شد،این شخصیت مورد توجه کودکان قرار گرفت تا بتوانند در زمینه کشف و یادگیری ایمنی های آتش سوزی به راحتی در سایت جستجو کنند و بیاموزند.

استاندارد انجمن ملی حفاظت از آتش سوزی NFPA در مقایسه با سایر استانداردهای بین المللی آتش، اولویت دارند. و تمام سازمان های مشابه نیز به استانداردهای آن احترام می گذارند و به عنوان یک مرجع می شناسند.

فعالیت های NFPA زمینه های زیر را در بر می گیرد:

  • بررسی آتش، انفجار،مواد شیمیایی خطرناک و حوادث اضطراری مربوط به آن و حوادث اضطراری مرتبط دیگر
  • بازدید از طرح های ساختمانی،نقشه کشی ها و مشخصات سیستم های ایمنی،سیستم حفاظت از آتش،تجهیزات و محل های مربوط به تجهیزات ایمنی از آتش در ساختمان ها
  • آموزش ایمنی انسان در برابر آتش
  • خطرات آتش های محیطی در خانه های مخروبه،زباله ها،گیاهان و موارد مشابه
  • و غیره

یکی از مهم ترین وظایف NFPA برچسب گذاری مواد شیمیایی خطرناک است که تحت عنوان لوزی شناسایی خطر نامگذاری می شود که در ادامه به آن می پردازیم.

لوزی شناسایی خطر چیست؟

لوزی خطر NFPA یک سیستم علامت گذاری عمومی است که برای هشدار دادن به افراد در زمینه وجود مواد خطرناک در یک مکان خاص طراحی شده است و به آنها کمک می کند تا خطرات موجود را شناسایی کرده و برای کنترل اضطراری و عملیات کنترل آتش سوزی برنامه ریزی نمایند.

با توجه به اینکه به خاطر سپردن خطرات مواد شیمیایی با توجه به تنوع و تعداد بالای مواد شیمیایی و خطرآفرین، امری دور از ذهن به نظر می رسد انجمن حفاظت در برابر حریق آمریکا NFPA استانداردی را به نام لوزی خطر(NFPA Hazard Diamond) طراحی نموده است که تحت عنوان استاندارد NFPA 704 بوده و شامل 4 لوزی با رنگ های متفاوت است که هر یک از رنگ ها نماینده شرایط ویژه ای می باشد.

رنگ قرمز: قابلیت اشتعال

رنگ زرد: واکنش پذیری

رنگ آبی: خطرات بهداشتی

رنگ سفید: خطرات خاص

این لوزی یک سیستم شناسایی اولیه است که به پرسنل اورژانس و کمک های اولیه این امکان را می دهد تا تصمیم بگیرند که آیا نیاز به تخلیه منطقه است یا باید اقدامات کنترلی را آغاز نمایند. همچنین در انتخاب تاکتیک های آتش نشانی، تجهیزات حفاظت فردی مناسب(PPE) و روش های اضطراری کمک می نماید.

در زیر لیست تمامی کدهای NFPA را قرار داده ایم .

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی پنج ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

ممنون از بازخوردتون!

تا حالا رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه