انواع سیستم های اعلام حریق
زمان مطالعه: 6 دقیقه
3.7
(3)
در این مطلب به مقایسه سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف میپردازیم. هنگام نصب یک سیستم اعلام حریق جدید یا ارتقاء سیستم موجود خود، درک تفاوت بین دو نوع سیستم اصلی موجود در بازار – سیستم های متعارف و آدرس پذیر – می تواند تأثیر قابل توجهی بر نتیجه نهایی انتخاب شما داشته باشد. تفاوت اصلی بین آنها نحوه ارتباط سیگنالهای دستگاههای متصل به صفحه کنترل پنل است. هزینه، اغلب عامل اصلی در انتخاب سیستم اعلام حریق جدید است. با این حال، هزینه های اولیه می تواند فریبنده باشد. انتخاب بهترین سیستم اعلام حریق برای کسب و کار شما آگاهی از تفاوتهای بین این دو و چگونگی تأثیر این تفاوتها بر هزینه تعمیر و نگهداری سیستم و همچنین ایمنی آن است. در این مطلب هر دو نوع سیستم را بررسی می کنیم. و چندین عامل را ارائه می دهیم. که هنگام انتخاب بهترین سیستم برای پروژه خود باید در نظر بگیرید.
سیستم های هشدار دهنده آتش

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر یا متعارف؟

در دنیای دیجیتالی امروز ، مردم اغلب دستگاه ها یا سیستم های آنالوگ را به عنوان فناوری قدیمی فرض می کنند. سیستم های اعلام حریق معمولی مدت زیادی است که وجود دارد. امروزه بسیاری از پروژه ها هنوز از آنها استفاده می کنند. در حالی که فناوری های جدیدتری در حال حاضر وجود دارد. سیستم های معمولی در برخی از پروژه ها گزینه خوبی به نظر می آیند. سیستم های متعارف برای ساختمانهای کوچک که در آنها تنها یک یا دو زون می تواند کل منطقه را پوشش دهد.  بسیار قابل اعتماد و مقرون به صرفه هستند. با این حال، بیشتر مشاغل کوچک شروع به در نظر گرفتن سیستم های آدرس پذیر می کنند که به خاطر مزایای اضافی که فناوری جدید ارائه می دهد مناسب برای جایگزینی سیستم قدیمی می باشد. اگر سیستم جدیدی را برای پروژه خود در نظر می گیرید. معیار اصلی انتخاب سیستم مناسب این است که هنگام ارزیابی ارزش کلی سیستم، فراتر از هزینه های اولیه نگاه کنید. هزینه های دیگری در ارتباط با هر نوع سیستم وجود دارد که ممکن است یکی را انتخاب بهتری نسبت به دیگری کند. نگاه دقیق تر به برخی از تفاوت های کلیدی بین سیستم های معمولی و آدرس پذیر می تواند به شما کمک کند هنگام سرمایه گذاری در یک سیستم اعلام حریق جدید ، انتخاب آگاهانه تری داشته باشید. مقاله پیشنهادی: دتکتور مونوکسید کربن چیست

عملکرد سیستم اعلام حریق:

سیستم های اعلام حریق دارای کنترل پنل هستند. که با المان هایی مانند انواع دتکتورها ، شستی، آژیر و …  ارتباط برقرار می کند. تا در مواقع حریق  به ساکنان ساختمان در مورد آتش سوزی هشدار دهند و همچنین به اسپرینکلر سیگنال می دهد تا فعال شود. پنل اعلام حریق به عنوان “مغز” سیستم عمل می کند. و در صورت تشخیص آتش سوزی می تواند سیستم اطفاء حریق آبی ساختمان را فعال کند. با این حال ، نحوه ارتباط دستگاه های تشخیص با پنل کنترل بسته به نوع سیستم متفاوت است.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف:

تفاوت اصلی این دو سیستم نحوه ارتباط المان های سیستم با کنترل پنل میباشد. سیستم متعارف جزو اولین سیستم های اعلام حریق بودند که به بازار آمدند. و برای پروژه های کوچک تر استفاده میشوند. سیستم های آدرس پذیر جدیدتر و پیشرفته تر هستند. و برای پروژه های بزرگ استفاده میشوند.

در زیر به تفاوت این دو سیستم میپردازیم

1– سیم کشی:

در سیستم آدرس پذیر تمامی دستگاها  توسط یک سیم به صفحه کنترل پنل متصل میشوند. تمامی تجهیزات به صورت موازی بر روی لوپ قرار میگیرند. که باعث میشود اگر به هر دلیلی مدار لوپ قطع شد، تجهیزات دچار مشکل نشوند. زیرا میتوانند از طرف دیگر لوپ تغذیه شوند. همچنین میتوان یک دستگاه را حذف یا غیر فعال کرد بدون آنکه بر  سایر دستگا های موجود در حلقه تاثیر بگذارد. این در حالی است که در سیستم های معمولی یک سیم متفاوت برای هر دستگاه وجود دارد و هر سیم به کنترل پنل متصل میشود. در واقع هر زون به صورت جداگانه به پنل مرکزی متصل میشود. در نتیجه ، سیستم های آدرس پذیر نسبت به سیستم های معمولی به سیم کشی کمتری نیاز دارند، زیرا المان آدرس منحصر به فرد خود را دارد. در سیستم متعارف، هر نوع دستگاهی که به سیستم اضافه شود. نیاز به مدار جدید دارد اما در آدرس پذیر تا سقف 120 دستگاه میتواند بر یک زون قرار بگیرد.

2- تشخیص مکان حریق:

سیستم اعلام حریق متعارف:

در سیستم اعلام حریق متعارف اگر یکی از دستگاها ایجاد هشدار کند در کنترل پنل آن هشدار را دریافت خواهید کرد. که به شما میگوید که در کدام زون حریق اتفاق افتاده است. اما محل دقیق را مشخص نمیکند. زیرا میتواند هر یک از دستگاه های آن زون باشد. پس باید در آن منطقه قدم بزنید و به دستگاها نگاه کنید تا مشخص شود کدام یک باعث زنگ خطر شده است.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر:

سیستم های آدرس پذیر به شما این امکان را می دهد.  که آدرسی را در قسمت فیلد ، معمولاً یک عدد 3 رقمی ، تنظیم کرده و سپس به پنل بگویید که آن دستگاه در کجا واقع شده است. در صورت دریافت زنگ هشدار، کنترل پنل مکان حریق و نوع دستگاهی که باعث ایجاد زنگ شده است را مشخص میکند. این در زمان پاسخگویی برای آتش نشانی یا ساکنین کمک بزرگی است. همچنین به شما این امکان را می دهد که هر دستگاه را به صورت جداگانه برنامه ریزی کنید. بنابراین اگر یک دتکتور دود و یک دتکتور حرارت در کنار یکدیگر دارید ، می توانید یکی را برای ارسال زنگ هشدار و دیگری را برای ارسال دستورالعمل مشخص برنامه ریزی کنید. پیشنهاد مطالعه: نصب دتکتور مونوکسید کربن

3- هزینه

تجهیزات مورد نیاز برای سیستم های متعارف معمولاً دارای برچسب بسیار پایین تری نسبت به سیستم های آدرس پذیر هستند. به همین دلیل سیستم های متعارف هنوز هم برای مشاغل کوچک یک انتخاب محبوب به شمار می آیند. تجهیزات ادرس پذیر گرانتر هستند ولی عملکرد پیشرفته تر و هزینه نصب کمتری دارند. حتی برای ساختمان های کوچک ، هزینه های اولیه کمتر برای خرید تجهیزات مورد نیاز برای یک سیستم متعارف اغلب با هزینه های نصب بالاتر جبران می شود. به یاد داشته باشید که سیستم های متعارف برای هر ناحیه به یک مدار واحد نیاز دارند که می تواند سیم کشی بسیار پیچیده تری را نسبت به یک سیستم آدرس پذیر که در آن تمام دستگاه ها در یک حلقه واحد (لوپ) متصل می شوند، ایجاد کند. این افزایش پیچیدگی نه تنها هزینه نصب را بالا می برد بلکه خطای انسانی بیشتری را نیز به همراه دارد. در حالی که هر دو نوع سیستم نیاز به بازرسی و آزمایش منظم دارند. عیب یابی و نگهداری در سیستم های آدرس پذیر آسان تر و ارزان تر است. با وجود سیم کشی مستقل در یک سیستم کانونشنال، هر دستگاه باید جداگانه بررسی شود تا دستگاه مشکل ساز پیدا شود. دستگاه های آدرس پذیر می توانند هشدارهای تعمیر و نگهداری و سیگنال های مشکل را به صفحه کنترل ارسال کنند. تا دستگاه های مشکل ساز را پیدا کرده و آنها را سریعتر تعمیر یا تعویض کنند. هنگامی که دقت این سیستم ها را در تشخیص آتش سوزی ها و در نتیجه جلوگیری از آسیب ناشی از آتش سوزی در نظر بگیرید ، سیستم های آدرس پذیر نیز می توانند در بلند مدت مقرون به صرفه تر باشند. همچنین این سیستم از احتمال هشدار اشتباه کمتری نسبت به سیستم متعارف برخوردار است. پیشنهاد مطالعه: اخذ تاییدیه سازمان آتش نشانی

4- عملکرد:

از لحاظ عملکردی، پنل های اعلام حریق آدرس پذیر پیشرفته تر و امکان کنترل و عملکردهای جانبی بیشتری را فراهم میکنند. اما این بدان معنا نیست که سیستم های اعلام حریق متعارف موثر نیستند. بلکه فقط در برخی موارد عملکرد محدود تری میتوانند ارائه دهند. بدون تردید، سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر سطح بالاتری از ایمنی را ارائه میدهند. زیرا به آتش نشانان این امکان را میدهند تا با تعیین محل دقیق آتش سوزی در ساختمان، سریعتر و موثرتر واکنش نشان دهند. همچنین بر خلاف سیستم متعارف که به اعلان زنگ هشدار محدود هستند. سیستم اعلام حریق آدرس پذیر میتوانند اعلان ها، مشکلات و سیگنال های نظارتی را با پیام های صوتی ترکیب کرده و دستورالعمل های مختلفی را در صورت وقوع حریق به ساکنان ارائه دهند. سیستم اعلام حریق آدرس پذیر دارای هشدارهای کاذب کمتری نسبت به سیستم اعلام حریق متعارف هستند که باعث میشود ساکنان هر هشداری را جدی بگیرند. وقتی هشدارهای اشتباه رایج می شوند، مردم شروع به نادیده گرفتن آنها میکنند که در صورت آتش سوزی واقعی میتواند عواقب مهلکی داشته باشد.

نتیجه گیری

ممکن است در این مرحله به نظر برسد که یک سیستم آدرس پذیر، پیشرفته تر و دارای طراحی بهتری نسبت به متعارف باشد اما واقعیت این است که همه پروژه های بودجه چنین سیستمی را ندارند. توصیه میشود برای دریافت مشاوره جهت انتخاب بهترین سیستم اعلام حریق متناسب با ضوابط و دستورالعمل آتش نشانی، نیازها و بودجه پروژه با کارشناسان شرکت آتش نشانی لیدوما تماس بگیرید.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی پنج ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

ممنون از بازخوردتون!

تا حالا رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه