بیم دتکتور در چه مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه
4.7
(37)

بیم دتکتور (Beam Detector) که به فارسی آشکارساز یا تشخیص دهنده دود معنی می شود،یکی از پرکاربردترین سیستم های اعلام حریق است با استفاده از امواج مادون قرمز دود و درنتیجه آن آتش سوزی را تشخیص می دهد.

دتکتور دودی خطی، دتکتور لیزری و بیم دتکتور همگی مترادف یکدیگر بوده و جزو دتکتورهای دودی تقسیم بندی می شوتد.

این دتکتورها در حالت کلی به دو نوع نقطه ای و خط تقسیم بندی می شوند. دتکتور دود نقطه ای در محیط های کوچک و متوسط با ارتفاع پایین نصب می شود اما از دتکتور دودی خطی یا بیم دتکتور در فضاهای بزرگ با ارتفاع بلند استفاده می گردد.

به این صورت بیم دتکتور فضای بزرگی را تحت پوشش قرار داده و نیازی به شبکه سیم کشی و کابل کشی ندارد.همین موضوع باعث شده تا بیم دتکتور وسیله محافظت از حریق مناسبی برای حفاظت از صنایع و سوله های بزرگ با ارتفاع بالا باشد.

دتکتورهای دودی نقطه ای نیاز به کابل کشی داشته و در نتیجه حجم کابل کشی را افزایش می دهد و مطابق استاندارد BS5839 حداکثر می توانند تا ارتفاع 10.5 متر نصب شوند.اما دتکتورهای دودی خطی یا بیم دتکتورها، حساسیت کمی به نوع و رنگ دود داشته درنتیجه برای مکان هایی که حریق با دود سیاه همراه است بسیار مناسب تر هستند.

مقاله پیشنهادی: دتکتور مونوکسید کربن چیست

بیم دتکتور در چه مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

از بیم دتکتور ها در مکان های مختلفی می توان استفاده نمود:

 • انبارها
 • کارخانه های تولیدی
 • موزه ها و ابنیه تاریخی
 • آشیانه های هواپیما و فرودگاهها
 • نمایشگاه ها و سالن های کنفرانس
 • مراکز خرید و مراکز تجاری تفریحی
 • اماکن ورزش و سالن ها و ورزشگاهها
 • و غیره

مقاله پیشنهادی: بیم دتکتور چیست

مزایای بیم دتکتور

با توجه به تمامی نکاتی که در متن ذکر گردید و همچنین آگاهی بر این نکته که همواره اقدام درست و به موقع نقش بسزایی در کاهش خسارات جانی و مالی و همچنین کاهش خسارات به بناها و تجهیزات مهم را دارند به مزایای بیم دتکتورها می پردازیم:

 • کاهش کابل کشی
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • نصب و راه اندازی آسان
 • محدوده وسیع تحت پوشش
 • عملکرد آسان و کاربرپسند
 • دارای سیستم کنترل از راه دور
 • قابلیت تنظیم حساسیت از راه دور
 • مناسب برای مناطقی با دسترسی مشکل

معایب بیم دتکتور

با در نظر گرفتن تمامی مزایای ذکر شده برای بیم دتکتور باید معایبی که در شرایط گوناگون برای دستگاه ایجاد می گردد نیز در نظر آورد.

 • احتمال بروز خطا و عدم عملکرد در شرایط آب و هوایی نامساعد
 • ایجاد هشدار کاذب و عدم عمکرد در زمان رطوبت،یخ زدگی، دمای بالا و غیره

مطالعه بیشتر: انواع بیم دتکتور دود چه تفاوت هایی با هم دارند؟

نحوه عملکرد بیم دتکتور

بیم دتکتورها ( Beam Detector )، دارای یک قسمت فرستنده (TX) می باشند که اشعه ­ی مادون قرمز به سمت قسمت دیگر آن یعنی گیرنده (RX)  می فرستند. این دو بخش باید در مقابل هم نصب شوند. اما در صورت وقوع حریق، دود حاصله از آتشسوزی با اشعه ارسالی از فرستنده برخورد می‌کند و به این صورت این هشدار دهنده حریق را شناسایی می کند.

زمانی که بیم دتکتور را نصب و تنظیم کردیم و فرستنده برای اولین بار روشن شد، دستگاه سطح سیگنال نوری دریافتی را به عنوان نقطه مرجع خود ثبت می کند.


با جمع شدن گرد و غبار توان سیگنال نوری کاهش پیدا می کند، خود فرستنده می‌تواند آلودگی را جبران کند؛ اما زمانی که میزان آلودگی از یک حد مشخص بگذرد، دستگاه دیگر قابلیت جبران آن‌ را نداشته و شرایط موجود را به عنوان خطا تشخیص می دهد.

شعاع پوشش بیم دتکتور

در ابتدا باید اشاره نمود که طول برد بیم دتکتورها براساس نوع برند و مدل آن متفاوت است.

بر طبق استاندارد BS5839 هر بیم دتکتور عرض 15 متر و طول 120،100،80،40 متر را پوشش می دهد به عبارتی دیگر هر دتکتور 600 تا 1800 مترمربع از مساحت را تحت پوشش خود قرار می دهد البته اخیرا برخی از تولیدکنندگان بیم دتکتورهایی ساخته اند که تا طول 160 متر را پوشش می دهد. ذکر این نکته لازم است که حداکثر ارتفاع نصب بیم دتکتور بر اساس استانداردها، 40 متر می باشد.

انواع بیم دتکتور

بیم دتکتورها از نظر ساختار و نوع کارکرد به سه نوع تقسیم می شوند:

بیم دتکتور فرستنده-گیرنده:

این نوع از بیم دتکتور،دارای فرستنده و گیرنده جدا از هم بوده و با فاصله از یکدیگر قرار دارند. در این حالت فرستنده اشعه مادون قرمز تولید کرده و به سمت گیرنده می فرستد.

در هنگام بازگشت اشعه از سوی گیرنده سه حالت بر اساس کیفیت و اینکه آیا تغییری در اشعه ایجاد شده یا خیر، برای فرستنده تعریف می شود که عبارتند از Fire ، Fault و Normal

ذکر این نکته ضروری است که در این نوع از بیم دتکتور تنظیم فرستنده و گیرنده و اینکه فرستنده وگیرنده دقیقا روبروی یکدیگر قرار بگیرند بسیار مهم است زیرا پردازش بیم دتکتور دقیقا براساس کیفیت سیگنال ارسالی می باشد.

بیم دتکتور رفلکتوری یا انعکاسی

در این نوع بیم دتکتور فرستنده و گیرنده در یکدستگاه جاسازی شده و در سمت دیگر و مقابل فرستنده و گیرنده رفلکتور گذاشته می شود.فرستنده نور و آشکارساز در بیم دتکتور رفلکسی یا انعکاسی Head نامیده می شود.وقتی پرتوی ارسالی از فرستنده خارج می شود پس از برخورد با رفلکتور یا آینه بازتابنده(انعکاس دهنده) به بخش Head بازمی گردد.

در فضاهایی که نمای داخلی شیشه ای دارند، راه اندازی و کابل کشی بیم دتکتور رفلکتوری یا انعکاسی بسیار مشکل بوده و در نتیجه بهتر است درچنین مکان هایی از بیم دتکتور فرستنده-گیرنده استفاده شود.

بیم دتکتور موتورایز

این نوع بیم دتکتور از نظر ساختاری مشاه نوع رفلکتوری می باشد با این تفاوت که در Head این بیم دتکتور موتوری وجود دارد.که به همین دلیل می توان تنظیمات تراز بندی و تنظیماتی مانند آستانه هشدار،تنظیم تاخیر خطا و غیره را در این بیم دتکتور در ارتفاعی پایین تر انجام داد.

همچنین مهمترین مزیت بیم دتکتور موتورایز در دسترس بودن کنترلر آن است. زیرا برای دسترسی به سایر دتکتورها پس از نصب و بهره برداری باید از بالابر استفاده نمود. اما در نوع موتورایز در دسترس بودن کنترلر آن این نقص را برطرف نموده است.

عوامل موثر در قیمت بیم دتکتور

قیمت بیم دتکتور به عوامل مختلفی بستگی دارد، ازجمله:

برد بیم دتکتور: (40، 80 و 100متر یا بیشتر) هر چه برد بیشتری وجود داشته باشد، قیمت آن نیز بیشتر می شود.

نوع بیم دکتور: مدل فرستنده و گیرنده و یا رفلکتوری در قیمت آن تغییر ایجاد می کند.

کنترلر: (کنترلر یک ویژگی بیم دتکتور به حساب می آید که باعث افزایش قیمت آن می شود ولی از جهت دیگر دتکتوری که دارای کنترلر می باشد، هزینه نصب و راه اندازی کم تری دارد.)

گارانتی و خدمات پس از فروش: طرراحی، مشاوره، نصب دتکتور و زمان گارانتی در قیمت این هشدار دهنده تاثیر گذار است.

درجه حفاظت تجهیز: شرایط محیطی و نوع کاربری در قیمت آن نیز تاثیر دارد.

به صورت کلی قیمت بیم دتکتور در بازار معمولا حدوده 4.000.000 الی 7.000.000 تومان است.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی پنج ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

ممنون از بازخوردتون!

تا حالا رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

۱۶ دیدگاه برای “بیم دتکتور چیست و بیم دتکتور در چه مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟”

 1. نقاط قوت
  • دفترچه نصب فارسی
  • نصب آسان
  • کیفیت خوب
  • قیمت مناسب

  بیم دتکتور مولترون دارای تائیدیه lpcb و نورد تائید آتش نشانی

  • با سلام و احترام؛ لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه نصب و خدمات پس از فروش با شماره ۴۴۱۲۵۰۰۰ تماس حاصل فرمائید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه