دستورالعمل سازمان آتش نشانی برای ساختمان

دستورالعمل آتش نشانی

دستورالعمل آتش نشانی توسط سازمان آتش نشانی برای آن دسته از ساختمان‌هایی که نیاز به اخذ تاییدیه دارند صادر می‌شود. این دستورالعمل‌ها شامل ضوابط اعلام، اطفاء، ایمنی در معماری، اگزاست، درب مقاوم به حریق و … هستند.

راحت‌ترین راه برای اطلاع از اینکه پروژه دستورالعمل دارد یا خیر تماس با کارشناسان شرکت لیدوما است. کارشناسان ما با بررسی دقیق و تخصصی دستورالعمل، تمامی الزامات و مفاد دستورالعمل را به شما اطلاع می‌دهند و موجب جلوگیری از اتلاف هزینه و وقت می‌شوند.

مطابق روال جاری شهرداری، دفاتر خدمات الکترونیک شهر می‌بایست در مرحله قبل از اخذ جواز، در زمانی که نقشه‌های فاز یک معماری به‌صورت اولیه طراحی شدند، در صورتی که ساختمان مذکور مشمول تاییدیه سازمان آتش نشانی باشد، نقشه ها را توسط دفاتر خدمات الکترونیک شهر از طریق کارتابل الکترونیکی، برای بررسی و صدور دستورالعمل به سازمان آتش نشانی ارسال نمایند.

دستورالعمل آتش نشانی توسط چه سازمانی صادر می‌شود؟

اگر ساختمانی نیاز به تاییدیه آتش نشانی داشته باشد، می‌بایست نقشه معماری ساختمان برای سازمان آتش نشانی ارسال گردد تا کارشناسان سازمان، این نقشه‌ها را از لحاظ ایمنی در معماری بررسی نمایند زیرا ساختار داخلی از قبیل دیوارها و … بعداً قابل‌ تغییر نیست یا مشمول وقت و هزینه بسیار زیادی میگردند (مانند راهروها، مسیر سه گانه خروج، فضای امن و …) علاوه بر اینکه نقشه‌ها را بر مبنای ضوابط و ایمنی در معماری بررسی می‌نمایند، دستورالعملی بر اساس نقشه معماری موجود صادر می‌کنند که مختص به همان ساختمان است.

نمونه دستورالعمل‌های آتش نشانی:

1- نمونه دستورالعمل صادر شده برای ساختمان با کاربری مسکونی (دانلود)

2- نمونه دستورالعمل صادر شده برای ساختمان با کاربری تجاری (دانلود)

3- نمونه دستورالعمل صادر شده برای ساختمان با کاربری اداری (دانلود)

دستورالعمل از روی چه چیزی نوشته می‌شود؟

دستورالعمل آتش نشانی برمبنای موارد ایمنی که می‌بایست در همان ساختمان رعایت گردد، نوشته می‌شوند که عمده موارد ایمنی به دسته های زیر تقسیم میگردند:

1- ایمنی در معماری

2- بحث پوشش های مقاوم به حریق (در ساختمان های اسکلت فلزی)

3- اعلام حریق

4- اطفاء حریق

5- اگزاست و تهویه دود پارکینگ

6- برق اضطراری (در صورت نیاز)

7- آسانسور آتش نشان (در صورت نیاز)

8- ضوابط فضای امن (در صورت نیاز)

و …

دستورالعمل آتش نشانی بر اساس موارد ذیل صادر میگردد:

1- نقشه‌های معماری مصوب شده برای همان ساختمان

2-  ضوابط اعلام و اطفاء آتش نشانی تهران

3- مبحث سوم مقررات ملی ساختمان (حفاظت ساختمان در برابر حریق)

4- استانداردهای بین‌المللی مانند NFPA و BSI

دستورالعمل آتش نشانی مهم ترین سند فنی از نظر سازمان آتش نشانی می‌باشد که بر سایر مدارک و ضوابطی که در بالا به آنها اشاره گردیده اولویت دارد.

چرا تاریخ صدور دستورالعمل اهمیت دارد؟

برای یک پروژه ممکن است چند دستورالعمل صادر شود (اولین دستورالعمل قبل از اخذ جواز صادر می‌شود) برای اطلاع دقیق از تاریخ صدور دستورالعمل با کارشناسان شرکت آتش نشانی لیدوما تماس بگیرید.

به این دلیل تاریخ صدور دستورالعمل مهم می‌باشد که ضوابط و موارد ذکرشده در دستورالعمل بر اساس ضوابط همان تاریخ است و شامل ضوابط جدید نمی‌شود و به‌طور معمول ظوابط و استانداردهای جدید، شامل موارد سخت گیرانه تری می‌باشد و پروژه متحمل هزینه های بیشتری خواهد شد. شرکت لیدوما با اطلاع دقیق از تاریخ صدور و آشنایی کامل با جدید ترین دستورالعمل های آتش نشانی، از تحمیل هزینه اضافی به پروژه جلوگیری می‌نماید.

علت صدور چندین دستورالعمل برای یک پروژه چیست:

پروژه‌ها در حین اجرا و ساخت ممکن است کاربری آن‌ها تغییر کند و یا جواز آن‌ها عوض شود. مواردی دیگری مانند تغییر مساحت، تغییر تعداد طبقات و … همگی موجب می‌شوند که نقشه‌های جدید ساختمان دوباره توسط کارشناسان سازمان آتش نشانی بررسی شوند و دستورالعمل جدید صادر شود. قابل‌ذکر است که تاریخ صدور آخرین دستورالعمل معیار و مبنا است.

برای اطلاع از آخرین دستورالعمل آتش نشانی می‌توانید با کارشناسان شرکت آتش نشانی لیدوما تماس بگیرید.

کارشناسان این شرکت با داشتن کادر فنی مجرب و باتجربه می‌توانند تمامی مراحل موردنیاز تا اخذ تاییدیه آتش نشانی را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

یکی دیگر از راه‌های دسترسی به دستورالعمل آتش نشانی، فرم کنترل فنی عوارضی است که برای ساختمان صادر می‌شود و دستورالعمل آتش نشانی در یکی از صفحات این فرم قرار دارد. همچنین در برخی از مناطق شهرداری، دستورالعمل آتش نشانی را همراه با جواز ساختمان ارائه می‌نمایند.

یکی دیگر از راه‌های دسترسی به دستورالعمل آتش نشانی مراجعه مالک و یا کارفرما به دفاتر خدمات الکترونیکی (ترجیحاً همان دفتری که در آن تشکیل پرونده داده است) است؛ که می‌تواند آخرین دستورالعمل را دریافت نماید.

عدم رعایت مفاد دستورالعمل آتش نشانی چه مشکلاتی را به همراه خواهد داشت؟

دستورالعمل آتش نشانی معمولاً شامل 50 الی 70 بند است که تمامی الزاماتی که برای پروژه باید رعایت شود ذکرشده است. قابل ذکر است که عدم رعایت بندهای دستورالعمل موجب عدم اخذ تاییدیه آتش نشانی می‌شود.

با توجه به این‌که اکثر بندهای دستورالعمل آتش نشانی در حوزه فنی و مهندسی و ایمنی در حریق می‌‌باشد. این بندها و الزامات می‌بایست توسط یکی از شرکت‌های مورد تائید سازمان آتش نشانی تهران بررسی شود.

شرکت آتش نشانی لیدوما با داشتن کادر فنی مجرب و باتجربه ضمن بررسی تخصصی و دقیق، با ارائه شرح کامل و توضیحات موردنیاز در رابطه با الزامات و مفاد دستورالعمل به کارفرما، موجب جلوگیری از هزینه و اتلاف وقت ناشی از عدم رعایت بندهای دستورالعمل می‌شود.

از مشکلات ناشی از عدم رعایت الزامات دستورالعمل می‌توان به عدم اخذ تاییدیه آتش نشانی، عدم کسب پایان کار و عدم صدور سند برای ملک اشاره کرد.

روش بررسی دستورالعمل پروژه توسط شرکت لیدوما:

1- اخذ شماره پرونده شهرداری پروژه از مالک

2- دریافت دستورالعمل آتش نشانی از سازمان

3- بررسی دقیق و فنی بند به بند دستورالعمل و اعلام کلیه موارد ذکر شده در آن به مالک یا کارفرما پروژه

4- اعلام هزینه به مالک

5- سپری نمودن مراحل مورد نیاز برای اخذ تاییدیه آتش نشانی

جهت آشنایی با روند اخذ تاییدیه آتش نشانی کلیک نمایید

نمونه دستورالعمل آتش نشانی

نمونه دستورالعمل آتش نشانی

نوع ساختمان مسکونی

1- درب ورودی به دهلیز پلکان در تمامی طبقات از نوع مقاوم، دودبند خود بسته شو بدون قفل و بست انتخاب و نصب گردد.

2- جهت درب فضاهای تجمعی سالن اجتماعات، فضای بازی کودک، سالن ورزش، فضاهای بیش از 50 نفر و … به سمت خروج طراحی شود.

 3- جهت بازشو درب پلکان در تراز تخلیه خروج به‌طرف بیرون و در سایر طبقات به سمت داخل دهلیز پلکان طراحی و اجرا گردد.

4- استفاده از درب های شیشه‌ای سکوریت جهت دور بندی دهلیز پلکان مجاز نمی‌باشد.

5- به‌منظور پیشگیری از حوادث ناشی از ریزش آوار، اجرای کامل و دقیق سازه نگهبان مطابق نقشه ارائه شده به شهرداری جهت صدور پروانه الزامی می‌باشد.

 6- جهت ایمنی عابرین پیاده و جلوگیری از سقوط افراد و اشیاء و خودروهای عبوری به داخل محیط گود برداری حصار کشی مناسب و نصب علائم و چراغ‌های هشداردهنده، ضروری می‌باشد.

7- دهلیز پلکان و چاه آسانسور با ساختار 2 ساعت مقاوم حریق دوربندو دودبند از سایر قسمت‌ها مجزا گردد.

8- اندازه ارائه‌شده در نقشه‌های معماری در خصوص عرض مسیر پلکان‌ها، عرض پاگردها و دسترس‌های خروج و ابعاد مربوط به‌پیش ورودی آسانسورها دقیقاً رعایت شود.

 9- با توجه به لزوم بررسی و ارزیابی بناهای مجاور (قبل از شروع کار) به‌منظور پیشگیری از آوار ساختمان های جانبی ضروری است با رعایت اصول گودبرداری، در صورت نیاز فونداسیون به‌صورت دومرحله‌ای اجرا شود.

10- نظارت دقیق و مستمر مهندس ناظر مقیم در هنگام عملیات گودبرداری و کنترل ساختمان‌های مجاور الزامی می‌باشد تا در صورت پیش‌بینی احتمال ریزش ساختمان‌های مجاور، نسبت به تخلیه فوری متصرفین اقدام شود.

11- در هنگام بارندگی عملیات گودبرداری مجاز نبوده و به‌منظور پیشگیری از نفوذ سیلاب‌های ناشی از بارندگی به داخل گود و خطرات ناشی از آن، ضروری است تا اقدامات حفاظتی در اطراف محیط گودبرداری صورت گیرد.

12- نصب جک خود بسته شو بر روی درب پلکان‌ها در تمامی طبقات الزامی است.

13-اجرای جان‌پناه در تمامی پلکان‌های خارجی دیوار (با مصالح مقاوم) و برای پشت‌بام، بالکن‌ها و پرتگاه‌ها نرده استاندارد و یا دیوار (با مصالح مقاوم ) با ارتفاع حداقل 110 سانتیمتر و نیز شبکه‌بندی ایمن به‌صورت عمودی و حداکثر فاصله 11 سانتی‌متر الزامی می‌باشد.

14- اجرای نرده استاندارد در پلکان‌های داخلی با ارتفاع حداقل 86 الی 96 سانتیمتر و نیز به‌صورت عمودی و حداکثر فاصله 11 سانتی‌متر الزامی می‌باشد.

 15- منطقه بندی و حوزه‌بندی حریق بین فضاها و همچنین طبقات الزامی است.

 16- درصورتی‌که دسترسی به پلکان‌ها از داخل واحدها طراحی‌شده باشد از طریق اتاق‌های خواب، آشپزخانه، آبدارخانه و سرویس‌های بهداشتی مجاز نمی‌باشد.

 17- باز شدن مستقیم درب داکتهای تأسیسات، شوت زباله، اتاق‌های آسانسور، هواساز و اتاق پکیج و هر گونه بازشو به داخل دهلیز پلکان مجاز نمی‌باشد.

18- نصب تابلو کنتور برق و کنتور گاز در داخل دهلیزهای پلکان مجاز نمی‌باشد.

19- درب های داکت تأسیساتی از نوع دودبند و دارای قفل و بست انتخاب و نصب شوند.

20- ارتباط بین واحدها از طریق سقف کاذب مجاز نبوده و هر واحد نسبت به واحد مجاور آتش‌بند گردد.

21- تمامی داکت ها و شفت‌های افقی و عمودی با ساختار مقاوم حریق احداث و ضمن حوزه‌بندی از سایر قسمت‌ها مجزا گردد.

22- استفاده از مصالح پلی استایرن که مورد تائید کتبی وزارت مسکن و موسسه استاندارد می‌باشد مجاز است. ارائه یک نسخه از تاییدیه به سازمان آتش نشانی تهران قبل از اجرا الزامی است.

 23- آسانسورها از نوع اتوماتیک تلسکوپی دو دربدرب کابین و درب طبقات) و مجهز به سیستم Black out نجات اضطراری انتخاب و اجرا گردد.

24- طراحی و اجرای لابی آسانسور در پارکینگ با درب لولائی و مصالح مقاوم ساختمانی مجهز به جک خود بست شو الزامی است.

25- نصب تابلوهای شمارش طبقات و نشانگر مسیر خروج اضطراری از نوع نورتاب در تمامی طبقات و مسیرهای خروج اضطراری الزامی است.

26- به‌منظور دسترسی به پلکان و جلوگیری از مسدود شدن و کاهش عرض راه مذکور و تخلیه ایمن افراد در طبقات با کاربری پارکینگ، تأمین یک‌راه عبوری به میزان حداقل 110 سانتی‌متر الزامی بوده و پارک خودرو در فاصله کمتر از آن و در مقابل درب پلکان و یا لابی آسانسور مجاز نمی‌باشد.

27- در صورت استفاده از اسکلت فلزی در تمام یا بخشی از ساختمان، لازم است میزان مقاومت موردنیاز اسکلت فلزی در برابر آتش‌بر اساس مبحث سوم مقررات ملی ساختمان (ویرایش سال 95 ) تعیین و جزئیات مقاوم‌سازی شامل نوع و ضخامت ماده مورداستفاده، نحوه زیرسازی و استانداردهای کالا و اجرا بر روی نقشه‌های سازه ذکر و دفترچه محاسبات طراحی در برابر آتش به همراه مستندات استاندارد کیفی و ایمنی کالا و روش اجرا همراه با نقشه‌های سازه جهت اخذ تاییدیه به سازمان آتش نشانی ارائه گردد. لازم به ذکر است تمامی موارد می‌بایست بر اساس استانداردهای معتبر و مورد تائید آتش نشانی و دستورالعمل‌های مرکز تحقیقات وزارت راه و مسکن شهرسازی صورت پذیرد. همچنین زمان شروع پروژه مقاوم‌سازی برای نظارت کارشناسان سازمان طی نامه رسمی مهندس ناظر ساختمان یا مالک به معاونت پیشگیری سازمان اعلام گردد.

28- رعایت الزامات مربوط به مصالح نما مطابق با فصل 7 مبحث سوم مقرارت ملی ساختمان ویرایش سال 95 و همچنین مقاوم بودن نما در برابر حریق، حوزه‌بندی بین ساختمان و نما در طبقات جهت جلوگیری از انتقال دود و حرارت (عمودی و افقی)، جزئیات اتصال نما به ساختمان جهت جلوگیری از سقوط نما مطابق تائید مهندس ناظر الزامی است.

29- طراحی و اجرای بازشو با ابعاد حداقل 100 * 150 سانتی‌متر به ازای هر طبقه در نمای مشرف‌به گذر بدون هیچ مانعی نرده، توری و…) جهت دسترسی نیروهای امدادی الزامی است.

30- در صورت استفاده از سیستم‌های حرارتی غیرمتمرکز (پکیج) دودکش هر واحد متناسب با ظرفیت دستگاه حرارتی مربوطه، به‌طور مستقل و جداگانه از مسیری امن و بی‌خطر به بلندترین نقطه ساختمان در بام هدایت گردد.

31- دهلیز پلکان‌ها به سیستم فشار مثبت هوا به‌صورت شبکه‌ای مجهز به دریچه‌های مخصوص در پاگرد طبقات گردد به‌طوری‌که سیستم فوق در ترکیب با سیستم اعلام حریق اتوماتیک عمل نماید این سیستم می‌بایست متناسب با حجم داخل دهلیز پلکان طراحی و محاسبه گردد به‌طوری‌ که فشار هوای داخل پلکان در همه طبقات یکسان بین 25 تا 90 پاسکال باشد.

 32- به‌منظور آب‌رسانی به ساختمان توسط نیروهای آتش نشانی نصب شیر سیامی با ورودی 2.5 اینچ در ارتفاع 90 سانتی‌متر از کف تراز تخلیه الزامی است.

33- طراحی و اجرای شبکه آب آتش نشانی از نوع ترکیبی در تمام طبقات ساختمان الزامی است به‌طوری‌که انشعابات اخذ شده در طبقات جهت استفاده متصرفین به قطر حداقل سه‌چهارم اینچ و جهت استفاده نیروهای آتش نشانی 1.5 اینچ و در پارکینگ‌ها و زیرزمین‌ها هر دو انشعاب 1.5 اینچ در نظر گرفته شود.

34- اخذ یک انشعاب از آب شهریه کلکتور خروجی پمپ الزامی است.

35- شبکه اطفاء اتوماتیک آبی (اسپرینکلر) باید در ترکیب با سیستم کشف و اعلام حریق باشد.

36- اجرای سیستم اطفاء اتوماتیک(اسپرینکلر) در کل مجموعه الزامی است.

37- نصب شیر خودکار قطع گاز حساس در مقابله زلزله و شیر قطع جریان اضافیفیوز گازی) الزامی است

38- به هنگام بهره‌برداری از ساختمان نصب خاموش‌کننده‌های دستی در تمامی طبقات از نوع وزن مناسب ABC برای کلیه قسمت‌ها و دی‌اکسید کربن برای اتاق تأسیسات، موتورخانه و اتاق آسانسور) متناسب با نوع کاربری و بر اساس ضوابط اطفای حریق مندرج در سایت سازمان با رعایت حداکثر فواصل پیمایش مجاز و یا حداکثر واحدهای مجاز، الزامی است.

39- توزیع واقعی و صحیح خاموش‌کننده‌ها در یک ساختمان، تابع بازدید از ساختمان و در نظر گرفتن تمام شرایط آن شامل پارتیشن‌ها، دیوارها، مسیرهای دسترسی، موانع و غیره می‌باشد. درعین‌حال مکان نصب خاموش‌کننده‌ها باید دارای شرایط ذیل باشد:

 40- یکپارچگی در توزیع رعایت شده باشد.

41- دسترسی آن‌ها آسان باشد.

42- از انبار مواد یا قرار گرفتن تجهیزات در مقابل آن در امان باشد.

43-در مجاورت مسیرهای خروج باشد.

44- در مجاورت درب‌های ورود و خروج باشد.

45- امکان وارد آمدن صدمات فیزیکی به آن‌ها به حداقل رسیده باشد.

 46- در مقابل تابش مستقیم نور خورشید و یا بارش باران و برف نباشد.

 47- به‌سادگی قابل‌رؤیت باشد.

 48- تمامی اماکن مربوط به تأسیسات از قبیل حرارتی، برق، هواساز و غیره باید با ساختار مقاوم حریق دوربندی و مجزا گردند.

49- به‌منظور نصب و استقرار تجهیزات و تأسیسات آتش نشانی رعایت بندهای ذیل الزامی می‌باشد

 50-ایزوله نمودن فضای مذکور و تجهیزات و تأسیسات در مقابل عوامل جوی.

51- مشترک نبودن فضای مذکور با سایر کاربری‌ها از قبیل موتورخانه، پارکینگ و تفکیک نمودن آن از فضای مذکور با مصالح مقاوم به حریق.

52- تجهیز معابر خروج شامل دسترس خروج، خروج و تخلیه خروج به سیستم روشنایی اضطراری الزامی است. به‌طوری‌که در مواقع قطع برق شهر به‌صورت اتوماتیک در مدار قرار گیرد

53- سیم‌کشی روشنایی‌های اضطراری به‌گونه‌ای اجرا گردد که در صورت خارج شدن یک یا چند روشنایی از مدار سایر روشنایی‌ها از مدار خارج نگردد.

54- طراحی و اجرای سیستم‌های کشف و اعلام حریق اتوماتیک و دستی در تمامی قسمت‌های ساختمان با استفاده از وسایل و تجهیزات استاندارد الزامی است.

55- برای ساختمان‌هایی با کاربری کم‌خطر و ارتفاع کمتر از 23 متر و مجموع مساحت زیربنا کمتر از 5000 متر پیش‌بینی و اجرای فضایی با مساحت حداقل 9 مترمربع و ارتفاع حداقل 2 متر با ساختار مقاوم حریق الزامی است و برای سایر ساختمان‌ها می‌بایست فضای با مساحت حداقل 20 مترمربع و ارتفاع حداقل 2 متر در نظر گرفته شود.

 56- بارهای ناشی از جانمایی مخازن آب آتش نشانی در طبقات بالای همکف؛ تأکید می‌گردد جهت جلوگیری از خسارت‌های ناشی از زلزله و کاهش وزن ساختمان، مخازن آب موردنیاز آتش نشانی (حتی المقدور پایین‌تر از تراز زلزله زمین) در نظر گرفته شود در غیر این صورت مالک، دستگاه نظارت و مشاور محاسب سازه‌ای پروژه مکلف است بارهای وارده ناشی از مخازن مربوطه را در محاسبات سازه‌ای لحاظ نماید. لازم است این موضوع در هنگام صدور دستورالعمل ایمنی قید گردد و هنگام پایان کار توسط مهندس محاسب نیز تائید و محضری گردد.

57- اجرای سیم‌کشی‌های سیستم‌های اعلام در صورت روکار بودن در داخل موتورخانه و طبقات زیرزمین داخل لوله‌های فولادی الزامی است.

58- چنانچه در پلاک ثبتی فوق‌الذکر از سوخت‌های فسیلی استفاده شود، نصب سیستم هشداردهنده. منواکسید کربن در واحد الزامی است.

59- طراحی و اجرای شبکه اتصال زمین (ارتینگ) در ساختمان فوق الزامی است.

60- جهت حفظ جان متصرفان و مطابق مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ورودی کلیه تابلوهای برق به کلید محافظ جان تجهیز گردد.

61- نصب کف‌پوش عایق لاستیکی به ضخامت حداقل 6 میلی‌متر در مقابل تابلوهای برق الزامی است.  

62- تأکید می‌گردد چنانچه موانعی از قبیل درخت، تیر چراغ‌برق، کابل‌های برق و … مانع از دسترسی و امدادرسانی خودروهای آتش نشانی به ساختمان گردد مالک موظف است تا قبل از اخذ تاییدیه ایمنی در زمان پایان کار نسبت به رفع موانع مذکور اقدام نموده و شرایط دسترسی خودروهای امدادی را فراهم نماید لذا در غیراینصورت تمام مسئولیت و عواقب ناشی از عدم رعایت موارد مذکور بر عهده مالک بوده و امکان صدور تاییدیه ایمنی برای ملک وجود نخواهد داشت. تأکید می‌گردد هرگونه بهره‌برداری از ساختمان مذکور قبل از اجرای این دستورالعمل ممنوع بوده و در صورت تخلف از این موضوع مسئولیت عواقب ناشی از هرگونه حریق و حوادث بر عهده‌ی مالک، بهره‌بردار و مسئولین ذی‌ربط می‌باشد و می‌بایست در محاکم قضایی پاسخگو باشند “ چنانچه عرض مفید معبر در بافت فرسوده و معابر کم‌عرض جهت دسترسی خودروهای آتش نشانی کمتر از 6 متر باشد، فاصله درب ورودی ساختمان تا نزدیک‌ترین شیر آتش نشانی بیشتر از 45 متر نباشد، در غیر این صورت مالک می‌بایست یک شیر هیدرانت با هماهنگی سازمان آب و فاضلاب شهر تهران واحد تأمین آب سازمان آتش نشانی و با هزینه مالک در محدوده 45 متری از درب ورودی ساختمان نصب نماید.

 این دستورالعمل در مرحله زمین جهت احداث 7 طبقه با احتساب همکف با کاربری مسکونی تهیه و تنظیم گردیده است. لذا هرگونه جرح‌وتعدیل در ساختار داخلی وتغییردرکاربری بنا و یا اضافه اشکوب منوط به اخذ مجوز کتبی از سازمان خواهد بود. (راهنمایی: جهت آشنایی با ضوابط ایمنی به سایت سازمان آتش نشانی به آدرس (www.125.ir) مراجعه نمایید) ایجاد یک مانع فیزیکی قابل‌عبور از قبیل در و … با علامت‌گذاری استاندارد در داخل دستگاه پلکان در تراز تخلیه به‌منظور جلوگیری از به‌اشتباه رفتن متصرفین الزامی است.

63- شایان‌ذکر است این دستورالعمل در صورتی می‌تواند مؤثر واقع شود که ضمن آموزش از نحوه استفاده صحیح از آن با سرویس و نگهداری اصولی همیشه آماده بکار باشد لذا ارائه تعهدنامه محضری به هنگام دریافت تاییدیه ایمنی مبنی بر سرویس و نگهداری سیستم‌های ایمنی به مالک

64- جهت آشنایی با عملکرد سیستم کشف و اعلام حریق نصب خلاصه چگونگی عملکرد المان‌های سیستم اعلام حریق دتکتور ها، آژیرها، شاسی ها، تابلو کنترل مرکزی، چراغ های نشانگر و غیره به‌صورت قاب شده در تمامی آشپزخانه های/آبدارخانه های واحدهای مسکونی/اداری الزامی می‌باشد.

65- نصب راهنمای کاربردی و چگونگی زون بندی آن جهت استفاده از دستگاه مرکزی سیستم کشف و اعلام حریق در کنار آن به‌صورت قاب شده الزامی است.

66- تهیه و نصب نقشه‌های ساختمانی اعم از معماری، تأسیسات و سازه جهت دسترسی در مواقع. اضطراری در مکان مناسب تحت عنوان Fire Action Plan Guide مطابق ضوابط مندرج در سایت سازمان الزامی است.

67- بدیهی است صدور هر نوبت عدم خلاف در مراحل اسکلت و سفت کاری منوط به اخذ استعلام مالک یا مالکین مبنی بر اجرای دقیق مفاد دستورالعمل ایمنی از سازمان آتش نشانی می‌باشد

68- ارائه مدارک مربوط به تجهیزات سیستم کشف و اعلام حریق اتوماتیک و دستی مبنی بر استاندارد بودن در زمان دریافت تاییدیه نهایی الزامی است

69- ارائه نقشه‌های تأسیساتی آتش نشانی (سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق) در مرحله پایان سفت کاری و انجام عملیات تأسیساتی الزامی می‌باشد.

70- در صورت وجود ابهام در هر یک از بند های دستورالعمل مراتب کتباً از سازمان استعلام تا راهنمایی های لازم به‌صورت مکتوب اعلام گردد.

 71- شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ایمنی و آتش نشانی در زمان پایان کار و همچنین در زمان 2 سال تعمیر نگهداری می‌بایست نسبت به آموزش ساکنین اقدام نمایند و اسناد مربوطه به سازمان ارائه شود.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه