طراحی سیستم های تهویه و تخلیه پارکینگ
زمان مطالعه: 2 دقیقه
5
(17)

طراحی سیستم های تهویه و تخلیه پارکینگ نقش بسیار مهمی را در ایمنی پارکینگ ها مخصوصاً در شهرهای بزرگ و شلوغ ایفا می کند.

خودروها به بخش طبیعی از زندگی روزمره تبدیل شده اند. با وجود سیستم‌های حمل و نقل عمومی گسترده، بیشتر مردم مالک خودرو هستند. از این رو پارکینگ ها به شدت مورد نیاز مردم هستند. پارکینگ ها به دودسته روباز و بسته تقسیم می شوند.

به دلیل رفت و آمد زیاد خودروها به داخل و خارج پارکینگ، انواع گازهای سمی انتشار پیدا کرده. و تنفس هوای تازه را از افراد می گیرد. در نتیجه برای اینکه سلامتی افراد در حال تردد به خطر نیفتد، یک سیستم تهویه مناسب و کارآمد نیاز است. تا از انتشار آلاینده ها در محیط ( پارکینگ ) جلوگیری کند.

پارکینگ ها به دودسته روباز و بسته تقسیم می شوند:

پارکینگ های روباز:

معمولا در روی سطح زمین قرار دارند. و اطرافشان باز است به همین دلیل نیازی به تهویه مکانیکی ندارند .

پارکینگ های بسته:

معمولا به صورت کاملا بسته یا بخشی باز هستند. و به سیستم تهویه مکانیکی نیاز دارند. درصورت نبود سیستم تهویه مناسب ، جدی ترین مشکلی که رخ می دهد افزایش غلظت مونوکسید کربن تولیدی توسط خودروها است. خطرات دیگری که ممکن است رخ بدهد عبارت اند از : دود بنزین ، گازئیل و ترکیباتی دیگر چون اکسیدهای نیتروژن و دود موتورهای دیزلی.

از وظایف راه اندازی سامانه تهویه پارکینگ می‌توان از تخلیه و کنترل دود، محصولات ناشی از حریق و همچنین گازهای سمی تولید شده که منشاء آن موتور خودروها و اگزوز وسایل نقلیه است نام برد.

در شرکت طرح و تدبیر لیدوما برای طراحی سیستم تهویه و تخلیه پارکینگ از استاندارد BSi و ضوابط عمل سامانه های تهویه، تخلیه و کنترل دود سازمان آتش نشانی تهران استفاده می شود. بر این اساس، در مواقع تخلیه هوا، سیستم باید توان انجام حداقل 6 بار تعویض هوای کل طبقات را درساعت داشته باشد. در مواقع اضطراری مانند حریق این قدرت حداقل باید معادل 10 بار تعویض هوای طبقه حادثه دیده در ساعت باشد.

سیستم تهویه پارکینگ باید به صورتی طراحی شده باشد که محل آتش سوزی را تشخیص داده. و همچنین سیستم تخلیه دود را فعال کند. با توجه به محل آتش سوزی ممکن است دستورالعمل های مختلفی وجود داشته باشد. و بنابراین فعال سازی می تواند به صورت دستی توسط آتش نشان، به صورت خودکار توسط سنسور و یا ترکیبی از هر دو صورت گیرد.

سیستم های تهویه پارکینگ به دو دسته تقسیم می شود :

  • سیستم تهویه هوا با اجرای کانال کشی
  • با بهره گیری از جت فن

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی پنج ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

ممنون از بازخوردتون!

تا حالا رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه