زمان مطالعه: 6 دقیقه
4.9
(27)

انتخاب سیستم بوستر پمپ های آتش نشانی در شهر تهران مطابق ضوابط سازمان آتش نشانی تهران بستگی به تاریخ صدور دستورالعمل صادر شده برای پروژه دارد.

 

 

اگر تاریخ دستورالعمل قبل از سال 1395 باشد:

 بوستر پمپ مورد تایید برای این پروژه ها شامل 2 پمپ هم توان می باشد. که یکی از این پمپ ها به عنوان پمپ اصلی و پمپ دیگر به عنوان پمپ رزرو می باشد.

همانگونه که از اسم پمپ ها مشص می باشد. پمپ اصلی به عنوان پمپ آبرسان جهت سیستم اطفاء حریق و تجهیزات آتش نشانی می باشد و پمپ دیگر رزرو و برای افزایش ضریب ایمنی در نظر گرفته شده است که چنانچه به هر دلیلی پمپ اصلی وارد مدار نشود. و یا نتواند فشار و دبی مورد نیاز را تامین نماید پمپ رزرو وارد مدار شود.

اگر تاریخ دستورالعمل بعد از سال 1395 باشد و ساختمان جزء گروه بندی S1, S2  باشد:

بوستر پمپ مورد تایید برای این پروژه ها شامل 3 پمپ می باشد که 2 عدد از این پمپ ها هم توان می باشد که یکی از این پمپ ها به عنوان پمپ اصلی و پمپ دیگر به عنوان پمپ رزرو می باشد. پمپ سوم پمپ جوکی یا جاکی می باشد، که پمپ پیشران نیز گفته می شود.

جوکی پمپ برای رفع نشتی های احتمالی موجود در سیستم تعبیه شده است. و وظیفه آن اطفاء حریق نمی باشد.

اگر تاریخ دستورالعمل بعد از سال 1395 باشد، و ساختمان جزء گروه بند S3  باشد:

ساختمان های S3  شامل ساختمان های بزرگ (مجتمع های مسکونی) و یا ساختمان های مرتفع و یا مراکز خرید و درمانی و … می باشد که جهت اطلاع و آگاهی کامل از ضوابط گروه بندی ساختمان ها به ویدیو ها و تعاریف گروه بندی ساختمان ها مراجعه فرمایید.

این پمپ ها شامل 2 پمپ می باشند. که بایستی حتما پمپ اصلی دارای تاییدیه UL/FM باشد. و یک جوکی پمپ نیز برای رفع نشتی های احتمالی در نظر گرفته می شود.

 

مقاله پیشنهادی: سیستم اطفاء حریق چیست

 

وندور لیست سازمان آتش نشانی و شرکت های مورد تایید

استفاده از پمپ های آتش نشانی طبق ضوابط سختگیرانه تری که بعد از سانحه دلخراش پلاسکو رخ داد. باعث گردید تا سازمان آتش نشانی جهت طراحی و محاسبه پمپ های آتشنشانی شرکت هایی را که واقعا دانش و توانایی این کار را دارند انتخاب نماید که شرکت فنی مهندسی لیدوما با سابقه چندین ساله در این خصوص پیشتاز می باشد.

با توجه به نمایندگی انحصاری که از شرکت واترفال Waterfall دریافت نموده. و با سابقه همکاری چندین ساله با این شرکت، توانسته است که با اخذ تاییدیه از سازمان آتش نشانی تهران نام شرکت لیدوما را در لیست سازمان آتش نشانی درج نماید. و جزء معدود شرکتهای تایید صلاحیت شده در این خصوص باشد.

 

 

تجهیزات بوستر پمپ و نکات فنی درباره آنها

پمپ های اصلی و رزرو باید به گونه ای در سیستم طراحی و جایگذاری شوند. که هر یک هد و دبی یکسانی داشته باشند. و هرکدام بتوانند به تنهایی توان ظرفیت سیستم را مهیا کنند.

بوستر پمپ های آتش نشانی دارای یک کلکتور ورودی و یک کلکتور خروجی میباشند. که در پمپ های دارای تاییدیه UL/FM بهتر است که یک کلکتور تست نیز تعبیه شود.

سیستم بوستر پمپ های آتش نشانی از سال 1399 به بعد باید دارای سیستم بای پس باشند.

بوستر پمپ های آتش نشانی از سال 95 به بعد دارای سیستم سه خط میباشند. (3 تا پمپ)

در کلکتور ورودی وخروجی سایز لوله ها باید یک اینچ  تفاوت داشته باشد (به طور استاندارد 6و5 اینچ میباشند)

سیستم باید دارای دو عدد شیر یک طرفه در خروجی مخازن و منبع آب برای جلوگیری از برگشت آب آتش نشانی به شبکه آب شهری داشته باشد. و همچنین نصب شیر یکطرفه در رایزر اصلی (متعلقات اولیه خط ) الزامی می باشد.

سیستم بوستر پمپ های آتش نشانی باید دارای یک ورودی مخصوص آب شهری باشد. تا بتواند در مواقع اظطراری از فشار آب شهری نیز برای تامین آب اطفا حریق بهره مند گردد.

 شیر تست و تخلیه از تجهیزات بوستر پمپ می باشد. به گونه ای که به هنگهام تخلیه، آب بر روی پمپ ها ریخته نشود. و بهتر است از شیر تست و تخلیه تا درین فاضلاب لوله کشی انجام پذیرد. )

لوله منبع به کلکتور ورودی و و هر کدام از پمپ ها باید داری صافی آب باشند

سیستم باید داری لرزه گیرلاستیکی باشد. تا لرزش های شروع کار پمپ به سیستم لوله کشی آسیب نزند.

شیر های قطع کن آب در  محدوده های مختلف بوستر پمپ های آتش نشانی جایگذاری شود. جایگذاری این شیر ها برای تعمیرات احتمالی در آینده ضروری می باشد.

لوله اتصالی مخازن به کلکتور نباید از سطح پایینترین نقطه  آب در مخزن بالاتر برود.

بوستر پمپ آب بهتر است که دارای مخزن دیافراگمی (منبع انبساط) باشد. الزام منبع دیافراگمی برای بوستر پمپ های بدون جوکی می باشد. ولی با توجه به تعبیه جوکی این الزام برطرف می گردد.

مقاله پیشنهادی: تعمیر و نگهداری سیستم های اطفا حریق

محاسبه ظرفیت و هد مورد نیاز پمپ های آتش نشانی

ظرفیت و یا دبی حجمی مورد نیاز جهت پمپ های آتش نشانی بستگی به تعداد و تنوع تجهیزاتی دارد که بایستی آبرسانی گردند. با توجه به اینکه در سیستم های معمول عمده مصرف کننده سیستم های آتش نشانی جعبه های آتش نشانی و اسپرینکلر ها می باشند.

با توجه به استاندارد NFPA هر جعبه آتش نشانی به طور استاندارد 50 گالن بر دقیقه آب مصرف می کند. و مقدار آب مصرفی هر اسپرینکلر از رابطه Q=K به دست می آید. که ضریب K ضریب تخلیه اسپرینکلر می باشد. و معمولا اسپرینکلر های سایز ½ اینچ که مرسوم است.

این عدد 5.6 می باشد و با در نظر گرفتن حداقل فشار 10 PSI مطابق استاندارد ظرفیت هر اسپرینکلر 17.4 گالن بر دقیقه به دست می آید.

لذا محاسبه آب مصرفی برای  سیستم اطفاء حریق از فرمول زیر قابل محاسبه است.

تعداد اسپرینکلر*17.4 + تعداد جعبه *50 = ظرفیت حجمی یا دبی مورد نیاز سیستم اطفاء حریق

فرمول فوق زمانی صادق است که کلیه اسپرینکلر ها و کلیه جعبه های آتش نشانی همزمان شروع به کار کنند. و یا اینکه در زمان واحد نیاز به استفاده از همه آنها باشد.

ولی همانگونه که مستحضرید همچین چیزی منطقی نمی باشد. و مطابق استاندارد NFPA20 حریق همیشه از یک نقطه شروع می شود. و ساختمان هایی که مجهز به سیستم اسپرینکلر می باشند. در 95 % مواقع فقط توسط عمل کردن کمتر از 5 اسپرینکلر به صورت اتوماتیک اطفاء می شوند.

محاسبه ظرفیت پمپ بر اساس محاسبات هیدرولیکی

مطابق استاندارد NFPA جهت محاسبه میزان آب مصرفی بایستی ساختمان را به زون های حریق دسته بندی کرد. و بحرانی ترین نقطه در هر زون حریق را انتخاب و میزان دبی مصرفی را برای آن نقطه محاسبه کرد.

با توجه به اینکه این محاسبات در ساختمان های بزرگ و پیچیده به سادگی توسط انسان قابل محاسبه نمی باشد. نرم افزار هایی از قبیل Auto Sprinkler این کار را انجام داده. و دبی مورد نیاز پمپ را مشخص می نمایند.

برای ساختمان های کوچک تر سازمان آتش نشانی برای یکسان سازی و کم نمودن مناقشه حداقل دبی مورد نیاز برای پمپ های آتش نشانی را 500 لیتر بر دقیقه تعیین نموده است و برای ساختمان های بزرگتر حتما بایستی این ظرفیت توسط نرم افزار به روش محاسبات هیدرولیکی محاسبه گردد. و سازمان آتش نشانی محاسبات مربوطه را ملاک عمل قرار می دهد.

محاسبه هد مورد نیاز پمپ های آتش نشانی

هد مورد نیاز یا همان فشار مورد نیاز جهت تامین توسط پمپ به عوامل مختلفی از جمله اختلاف ارتفاع محل پمپ با مصرف کننده، طول لوله، سایز لوله ها، اتصالات استفاده شده در مسیر و … بستگی دارد.

مهمترین عامل در افزایش هد مورد نیاز پمپ محل قرارگیری پمپ می باشد. واضح و بدیهی است که چنانچه پمپ در بالاترین قسمت ساختمان قرار گیرد. بدیهی هست که هد مورد نیاز جهت تامین فشار آب سیستم آتش نشانی خیلی کمتر خواهد شد. و هرچقدر که هد یا فشار مورد نیاز کمتر باشد.

طبیعتا پمپ مورد نیاز نیز ارزانتر خواهد بود. یکی دیگر از مزایای قرارگیری پمپ در بالاترین نقطه ساختمان این است ک چنانچه به هردلیلی پمپ روشن نشود، امکان تامین فشار ثقلی نیز وجود دارد.

 

فشار ثقلی چیست؟

فشار ثقلی بدین معنا است که آب به واسطه نیروی جاذبه زمین و به دلیل وزن خود از سمت بالا به سمت پایین شروع به حرکت میکند. و این امر در ایجاد فشار و غلبه بر اصطکاک آب در لوله ها کمک می کند.

حال این سوال مطرح می شود ک چرا در همه ساختمان ها پمپ را در طبقه آخر قرار نمی دهند؟

پاسخ این سوال خیلی ساده است. با توجه به اینکه پمپ و مخزن آب بایستی نزدیک به هم باشند. لذا در صورت تعبیه پمپ در طبقه آخر بایستی که مخزن پمپ نیز در آنجا قرار گیرد که با توجه به وزن زیاد مخزن و آب داخل آن، این امر برای کلیه ساختمان ها میسر نمی باشد و قرار دادن آن در پشت بام باعث افزایش وزن بار مرده می باشد که خود نیازمند افزایش استحکام تیر و ستون ها و افزایش هزینه می گردد.

همچنین در ساختمان های مرتفع چنانچه پمپ و مخزن در پشت بام قرار گیرد. احتمال اینکه فشار آب شهری قادر به پر کردن مخزن نباشد وجود دارد. و بایستی جهت پر کردن مخزن یک پمپ مجزا تعبیه گردد.

همچنین چنانچه پمپ آتش نشانی در پایین ترین طبقه تعبیه گردد. امکان اجرای مخزن به صورت دفنی و کاهش پرتی فضا وجود دارد.

شرکت مشاوره آتش نشانی لیدوما با داشتن تیمی توانمند و با تجربه با استفاده از بروزترین نرم افزارها این خدمات را به مشتریان عزیز ارایه می نماید.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی پنج ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

ممنون از بازخوردتون!

تا حالا رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

۵ دیدگاه برای “نحوه انتخاب اصولی بوستر پمپ های آتش نشانی”

 1. نقاط قوت
  • اطلاعات واضح و قابل فهم
  نقاط ضعف
  • ندارد

  بسیار عالی ممنونم از اطلاعات مفیدی که در اختیارمون قرار میدید

 2. با سلام
  در فرمول محاسبه هد مورد نیاز پمپ های آتش نشانی نوشته شده، آیا ضریب همزمانی لحاظ شده؟
  حجم مخزن مورد نیاز چگونه محاسبه می شود؟

 3. با سلام
  در فرمول محاسبه هد مورد نیاز پمپ های آتش نشانی نوشته شده، آیا ضریب همزمانی لحاظ شده؟
  حجم مخزن مورد نیاز چگونه محاسبه می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه