زمان مطالعه: 2 دقیقه

فن‌ها واحدهای مکانیکی هستند که برای جابه‌جایی هوا در داکت ،تأمین مستقیم هوا و خروج هوا از محل استفاده می‌شوند. هوا به دلیل افت فشار بین ورودی فن و دریچه خروجی حرکت می‌کند.

فن محوری همانند یک چرخ استوانه‌ای شکل است که پروانه آن در یک زاویه مشخص نسبت به صفحه چرخش نصب می‌شود. اغلب پره‌های فن اکسیال مستقیماً روی شافت موتور نصب می‌شوند.

vkm

کاربرد:  تأمین و یا تخلیه هوا در کانال‌های کوتاه (نهایتاً 3 متر) با اصطکاک دینامیک کم

فن جریان مختلط، قادر به انتقال هوا در امتداد شفت موتور می‌باشد. این نوع فن‌ها به‌طور گسترده‌ای در سیستم‌های تهویه که مقطع کانال هوای آن‌ها دایره‌ای است، استفاده می‌شوند.

فن‌های خطی گرد در ابعاد استاندارد 100 تا 450 میلی‌متر با دامنه ظرفیت هوای 250 تا 5200 مترمکعب در ساعت در دسترس هستند.

محفظه فن می‌تواند از جنس پلاستیک، پلیمر و یا گالوانیزه ساخته‌شده باشد و دارای خواص مقاوم در برابر خوردگی و درعین‌حال ظاهری زیبا باشد.

کاربرد: تأمین و یا تخلیه هوا در کانال‌های طولانی با اصطکاک دینامیک بالا.

توربین

فن سانتریفیوژ از پروانه و یک محفظه پیمایش تشکیل‌شده است. پروانه، استوانه‌ای توخالی است که درون آن پره‌ها به‌طور محیطی نصب‌شده‌اند. توپی برای نصب پروانه بر روی شفت در مرکز استوانه قرارگرفته است.

توربین

در حین کار پروانه، هوا بین پره‌ها گیر می‌کند ، فشرده می‌شود و از مرکز استوانه منتقل می‌شود. هوا تحت نیروی گریز از مرکز به محفظه پیمایش منتقل می‌شود و سپس به لوله اگزوز منتقل می‌شود. فن‌های گریز از مرکز مجهز به پره‌های بک وارد و فوروارد هستند. پره‌های بک وارد تا 20٪  موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شوند. امتیاز دیگر این پره‌ها ، ظرفیت بالای آن‌ها در بارگذاری هوا است.

 فن‌های سانتریفیوژ با پره‌های فوروارد در ظرفیت هوا و فشار یکسان نسبت به تیغه‌های بک وارد را پروانه کوچک‌تر و سرعت کمتری نیاز دارند. بنابراین هم فضای کمتری را اشغال می‌کنند و هم آلودگی صوتی کمتری نیز دارند.

کاربرد: تأمین و یا تخلیه هوا در سیستم‌های تهویه در کانال‌های طولانی و اصطکاک دینامیک بالا.

error: Content is protected !!
fa_IRFA
بستن
مقایسه