دتکتور مونوکسید کربن مونوکسید کربن
زمان مطالعه: 4 دقیقه

دتکتور یا هشداردهنده گاز کربن مونوکسید وسیله‌ای است که در صورت نشت و یا انتشار گاز مونوکسید کربن در فضا و محیط زندگی شما به‌سرعت این گاز را شناسایی کرده و قبل از اینکه حجم گاز منتشرشده در فضا به حدی برسد که برای شما خطری ایجاد کند، حضور این گاز را به‌وسیله‌ی آژیری که روی آن تعبیه‌شده است به شما اطلاع می‌دهد.

دتکتور کربن مونوکسید دارای یک سنسور بسیار حساس به گاز مونوکسید کربن می‌باشد که حتی مقادیر بسیار جزئی از گاز را در فضا شناسایی می‌کند و به شما اطلاع می‌دهد.

حضور دتکتور مونوکسید کربن در خانه و محل کار به حدی ضروری می‌باشد که سازمان آتش نشانی از سال 1393 به بعد برای ساختمان نوساز، این دتکتور را الزامی کرده و تا زمانی این دتکتور در نزدیکی منابع گازی مثل پکیج، آبگرمکن و اجاق‌گاز نصب نشود. اجازه‌ی صدور پایان کار را صادر نمی‌کند.

مشخصات و قیمت دتکتور مونوکسید کربن

 

 

اطلاعات مهم ایمنی:

دتکتور مونوکسید کربن ساختار پیچیده ای دارد که با دقت طراحی و برای تشخیض گاز مونوکسید کربن تولید شده در محیط های مسکونی تست شده است.

معمول ترین راه ها برای تولید گاز CO اشکال در عملکرد یا خرابی دستگاه هایی است که برای گرمایش، پخت و پز، موتور ماشین، ژنراتوربرق و شومینه استفاده میشود. دودکش های مسدود شده، بخاری دیواری، زمینی و سیار، دستگاه هایی با منبع تغذیه سوختی و استفاده از کباب پز و منقل در محیط های بسته نیز میتوانند منابع اصلی تولید مونوکسید کربن باشند.

نشانه‌های مسمومیت به وسیله ی گاز CO شبیه به علائم آنفولانزا ‌ می باشد اما بدون داشتن تب. نشانه های دیگر شامل سرگیجه، خستگی،ضعف، سردرد، تهوع، استفراغ، خواب آلودگی و گیجی می‌باشد. همه افراد در معرض گاز کربن مونوکسید آسیب پذیر هستند اما نوزادان متولد نشده، زنان باردار، شهروندان سالخورده و افراد با مشکل قلبی و یا تنفسی علائم را زودتر بروز می‌دهند.هر ساله یک کارشناس مورد تائید باید سیستم های گرمایشی و شومینه را بررسی کند و مسیرهای خروجی و دودکش را تمیز کند.

اخطارها، هشدارها و احتیاط‌ها به شما برای انجام دستورالعمل های مهم عملیاتی در موقعیت های بالقوه خطرناک متذکر میشوند.

این دستگاه برای شناسایی و هشدار دود نمی‌باشد! دستگاه هشدار CO برای شناسایی کربن مونوکسید تولیدی، از تمام منابع سوختی طراحی شده است. طراحی این دستگاه برای شناسایی دود، آتش و یا هر گاز دیگری نمی‌باشد.

نحوه عملکرد هشدار دهنده گاز کربن مونوکسید:

اجزاء تشکیل دهنده دتکتور مونوکسید کربن

نصب دتکتور مونوکسید کربن

نکات لازم برای نصب دتکتور مونوکسید کربن

نگهداری از سنسور گاز مونوکسید کردن:

برای اینکه دستگاه هشداردهنده خود را در وضعیت مطلوبی نگه دارید ، باید این مراحل را دنبال کنید:
هفته ای یکبار با فشار دادن دکمه تست ، دستگاه را امتحان کنید.
برای حذف گرد و غبار جمع شده هر ماه یکبار دستگاه را جارو برقی بکشید.

تمیز کردن سنسور هشداردهنده منوکسید کربن

هرگز از مواد شوینده یا حلال برای تمیز کردن دستگاه استفاده نکنید. مواد شیمیایی می توانند به طور جدی به سنسور آسیب برسانند.
از پاشیدن خوشبو کننده های هوا ، اسپری مو ، رنگ یا سایر مواد آئروسل نزدیک زنگ هشدار خودداری کنید.
دستگاه را رنگ نکنید. رنگ باعث باز شدن دریچه ها شده و عملکرد صحیح سنسور را مختل می‌کند.

اقدامات لازم در زمان هشدار سنسور گاز مونوکسید کربن:

1. با خدمات اضطراری خود تماس بگیرید.
2. بلافاصله به هوای تازه دسترسی پیدا کنید – به فضای باز بروید یا در و پنجره را بازکنید. برای بررسی اینکه همه افراد حساب‌شده‌اند ، یک سرشماری انجام دهید. تا وقتی‌که پاسخ‌دهندگان خدمات اضطراری وارد نشده‌اند ، محل‌ها خنک نشده‌اند و زنگ هشدار شما در حالت عادی باقی‌مانده است، دوباره وارد محوطه نشوید و از در / پنجره باز دور نشوید.

اگر زنگ هشدار شما در طی 24 ساعت دوباره فعال شد :

با یک تکنسین لوازم‌خانگی تماس بگیرید تا منابع CO را از تجهیزات و لوازم گرمایشی بررسی کند و عملکرد صحیح این تجهیزات را موردبررسی قرار دهد.
در صورت شناسایی مشكلات در این بازرسی، تجهیزات را فوراً سرویس كنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد ایمنی مونوکسید کربن و این تجهیزات به هرگونه تجهیزات احتراق که توسط تکنسین بازرسی نشده است توجه داشته باشید و با دستورالعمل‌های سازنده مشورت کنید یا مستقیماً با سازنده تماس بگیرید اطمینان حاصل کنید که وسایل نقلیه موتوری در یک گاراژ متصل یا مجاور محل سکونت کار نمی‌کنند.
سعی کنید دکمه Tes‌t را فشار ندهید، دکمه Tes‌t نمی‌تواند زنگ هشدار را لغو کند.

عیب یابی آشکار ساز گاز مونوکسید کربن:

عیب یابی دتکتور مونوکسید کربن هیمن

احتیاط:

هشداردهنده کربن مونوکسید فقط برای استفاده در محیط داخلی است و برای استفاده در وسایل نقلیه تفریحی یا خانه متحرک طراحی نشده است.
هشداردهنده کربن مونوکسید باید توسط یک شخص متخصص نصب شود. این دستگاه برای پیشگیری از به خطر افتادن جان افراد در برابر اثرات حاد قرار گرفتن در معرض مونوکسید کربن طراحی‌شده است.این دستگاه برای افرادی که شرایط خاص پزشکی دارند مناسب نیست . اگر تردید دارید با یک پزشک مشورت کنید.

شرکت طرح و تدبیر لیدوما به‌عنوان شرکتی که از جانب سازمان آتش‌نشانی صلاحیت دارد، در راستای تعهدات حرفه‌ای و اجتماعی خود به بررسی و شناسایی دتکتورهای معتبر و مطرح در سطح بازار ایران و جهان پرداخته است و دراین‌بین بهترین دتکتورهای گاز کربن مونوکسید را شناسایی کرده و با کمترین قیمت ممکن در اختیار مشتریان عزیز خود قرار داده است تا همه با هر توان مالی بتوانند برای حفظ سلامت خود و خانواده‌شان این دتکتور را تهیه و در منزل خود نصب کنند.
در ادامه به بررسی دتکتور مونوکسید منتخب کارشناسان لیدوما می‌پردازیم :
دتکتور مونوکسید HEIMAN

error: Content is protected !!
fa_IRFA
بستن
مقایسه