دستورالعمل سازمان آتش نشانی برای ساختمان

دستورالعمل آتش نشانی

دستورالعمل آتش نشانی توسط سازمان آتش نشانی برای آن دسته از ساختمان‌هایی که نیاز به اخذ تاییدیه دارند صادر می‌شود. این دستورالعمل‌ها شامل ضوابط اعلام، اطفاء، ایمنی در معماری، اگزاست، درب مقاوم به حریق و … هستند.

راحت‌ترین راه برای اطلاع از اینکه پروژه دستورالعمل دارد یا خیر تماس با کارشناسان شرکت لیدوما است. کارشناسان ما با بررسی دقیق و تخصصی دستورالعمل، تمامی الزامات و مفاد دستورالعمل را به شما اطلاع می‌دهند و موجب جلوگیری از اتلاف هزینه و وقت می‌شوند.

مطابق روال جاری شهرداری، دفاتر خدمات الکترونیک شهر می‌بایست در مرحله قبل از اخذ جواز، در زمانی که نقشه‌های فاز یک معماری به‌صورت اولیه طراحی شدند، در صورتی که ساختمان مذکور مشمول تاییدیه سازمان آتش نشانی باشد، نقشه ها را توسط دفاتر خدمات الکترونیک شهر از طریق کارتابل الکترونیکی، برای بررسی و صدور دستورالعمل به سازمان آتش نشانی ارسال نمایند.

دستورالعمل آتش نشانی توسط چه سازمانی صادر می‌شود؟

اگر ساختمانی نیاز به تاییدیه آتش نشانی داشته باشد، می‌بایست نقشه معماری ساختمان برای سازمان آتش نشانی ارسال گردد تا کارشناسان سازمان، این نقشه‌ها را از لحاظ ایمنی در معماری بررسی نمایند زیرا ساختار داخلی از قبیل دیوارها و … بعداً قابل‌ تغییر نیست یا مشمول وقت و هزینه بسیار زیادی میگردند (مانند راهروها، مسیر سه گانه خروج، فضای امن و …) علاوه بر اینکه نقشه‌ها را بر مبنای ضوابط و ایمنی در معماری بررسی می‌نمایند، دستورالعملی بر اساس نقشه معماری موجود صادر می‌کنند که مختص به همان ساختمان است.

نمونه دستورالعمل‌های آتش نشانی:

1- نمونه دستورالعمل صادر شده برای ساختمان با کاربری مسکونی (دانلود)

2- نمونه دستورالعمل صادر شده برای ساختمان با کاربری تجاری (دانلود)

3- نمونه دستورالعمل صادر شده برای ساختمان با کاربری اداری (دانلود)

دستورالعمل از روی چه چیزی نوشته می‌شود؟

دستورالعمل آتش نشانی برمبنای موارد ایمنی که می‌بایست در همان ساختمان رعایت گردد، نوشته می‌شوند که عمده موارد ایمنی به دسته های زیر تقسیم میگردند:

1- ایمنی در معماری

2- بحث پوشش های مقاوم به حریق (در ساختمان های اسکلت فلزی)

3- اعلام حریق

4- اطفاء حریق

5- اگزاست و تهویه دود پارکینگ

6- برق اضطراری (در صورت نیاز)

7- آسانسور آتش نشان (در صورت نیاز)

8- ضوابط فضای امن (در صورت نیاز)

و …

دستورالعمل آتش نشانی بر اساس موارد ذیل صادر میگردد:

1- نقشه‌های معماری مصوب شده برای همان ساختمان

2-  ضوابط اعلام و اطفاء آتش نشانی تهران

3- مبحث سوم مقررات ملی ساختمان (حفاظت ساختمان در برابر حریق)

4- استانداردهای بین‌المللی مانند NFPA و BSI

دستورالعمل آتش نشانی مهم ترین سند فنی از نظر سازمان آتش نشانی می‌باشد که بر سایر مدارک و ضوابطی که در بالا به آنها اشاره گردیده اولویت دارد.

چرا تاریخ صدور دستورالعمل اهمیت دارد؟

برای یک پروژه ممکن است چند دستورالعمل صادر شود (اولین دستورالعمل قبل از اخذ جواز صادر می‌شود) برای اطلاع دقیق از تاریخ صدور دستورالعمل با کارشناسان شرکت آتش نشانی لیدوما تماس بگیرید.

به این دلیل تاریخ صدور دستورالعمل مهم می‌باشد که ضوابط و موارد ذکرشده در دستورالعمل بر اساس ضوابط همان تاریخ است و شامل ضوابط جدید نمی‌شود و به‌طور معمول ظوابط و استانداردهای جدید، شامل موارد سخت گیرانه تری می‌باشد و پروژه متحمل هزینه های بیشتری خواهد شد. شرکت لیدوما با اطلاع دقیق از تاریخ صدور و آشنایی کامل با جدید ترین دستورالعمل های آتش نشانی، از تحمیل هزینه اضافی به پروژه جلوگیری می‌نماید.

علت صدور چندین دستورالعمل برای یک پروژه چیست:

پروژه‌ها در حین اجرا و ساخت ممکن است کاربری آن‌ها تغییر کند و یا جواز آن‌ها عوض شود. مواردی دیگری مانند تغییر مساحت، تغییر تعداد طبقات و … همگی موجب می‌شوند که نقشه‌های جدید ساختمان دوباره توسط کارشناسان سازمان آتش نشانی بررسی شوند و دستورالعمل جدید صادر شود. قابل‌ذکر است که تاریخ صدور آخرین دستورالعمل معیار و مبنا است.

برای اطلاع از آخرین دستورالعمل آتش نشانی می‌توانید با کارشناسان شرکت آتش نشانی لیدوما تماس بگیرید.

کارشناسان این شرکت با داشتن کادر فنی مجرب و باتجربه می‌توانند تمامی مراحل موردنیاز تا اخذ تاییدیه آتش نشانی را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

یکی دیگر از راه‌های دسترسی به دستورالعمل آتش نشانی، فرم کنترل فنی عوارضی است که برای ساختمان صادر می‌شود و دستورالعمل آتش نشانی در یکی از صفحات این فرم قرار دارد. همچنین در برخی از مناطق شهرداری، دستورالعمل آتش نشانی را همراه با جواز ساختمان ارائه می‌نمایند.

یکی دیگر از راه‌های دسترسی به دستورالعمل آتش نشانی مراجعه مالک و یا کارفرما به دفاتر خدمات الکترونیکی (ترجیحاً همان دفتری که در آن تشکیل پرونده داده است) است؛ که می‌تواند آخرین دستورالعمل را دریافت نماید.

عدم رعایت مفاد دستورالعمل آتش نشانی چه مشکلاتی را به همراه خواهد داشت؟

دستورالعمل آتش نشانی معمولاً شامل 50 الی 70 بند است که تمامی الزاماتی که برای پروژه باید رعایت شود ذکرشده است. قابل ذکر است که عدم رعایت بندهای دستورالعمل موجب عدم اخذ تاییدیه آتش نشانی می‌شود.

با توجه به این‌که اکثر بندهای دستورالعمل آتش نشانی در حوزه فنی و مهندسی و ایمنی در حریق می‌‌باشد. این بندها و الزامات می‌بایست توسط یکی از شرکت‌های مورد تائید سازمان آتش نشانی تهران بررسی شود.

شرکت آتش نشانی لیدوما با داشتن کادر فنی مجرب و باتجربه ضمن بررسی تخصصی و دقیق، با ارائه شرح کامل و توضیحات موردنیاز در رابطه با الزامات و مفاد دستورالعمل به کارفرما، موجب جلوگیری از هزینه و اتلاف وقت ناشی از عدم رعایت بندهای دستورالعمل می‌شود.

از مشکلات ناشی از عدم رعایت الزامات دستورالعمل می‌توان به عدم اخذ تاییدیه آتش نشانی، عدم کسب پایان کار و عدم صدور سند برای ملک اشاره کرد.

روش بررسی دستورالعمل پروژه توسط شرکت لیدوما:

1- اخذ شماره پرونده شهرداری پروژه از مالک

2- دریافت دستورالعمل آتش نشانی از سازمان

3- بررسی دقیق و فنی بند به بند دستورالعمل و اعلام کلیه موارد ذکر شده در آن به مالک یا کارفرما پروژه

4- اعلام هزینه به مالک

5- سپری نمودن مراحل مورد نیاز برای اخذ تاییدیه آتش نشانی

جهت آشنایی با روند اخذ تاییدیه آتش نشانی کلیک نمایید

نمونه دستورالعمل آتش نشانی

نمونه دستورالعمل آتش نشانی

نوع ساختمان مسکونی

1- درب ورودي به دهليز پلكان در تمامي طبقات از نوع مقاوم، دودبند خود بسته شو بدون قفل و بست انتخاب و نصب گردد.

2- جهت درب فضاهاي تجمعي سالن اجتماعات، فضاي بازي کودک، سالن ورزش، فضاهاي بيش از 50 نفر و … به سمت خروج طراحي شود.

 3- جهت بازشو درب پلكان در تراز تخليه خروج به‌طرف بيرون و در ساير طبقات به سمت داخل دهليز پلكان طراحي و اجرا گردد.

4- استفاده از درب هاي شیشه‌ای سكوريت جهت دور بندي دهليز پلكان مجاز نمی‌باشد.

5- به‌منظور پيشگيري از حوادث ناشي از ريزش آوار، اجراي کامل و دقيق سازه نگهبان مطابق نقشه ارائه شده به شهرداري جهت صدور پروانه الزامي می‌باشد.

 6- جهت ايمني عابرين پياده و جلوگيري از سقوط افراد و اشياء و خودروهای عبوري به داخل محيط گود برداري حصار کشي مناسب و نصب علائم و چراغ‌های هشداردهنده، ضروري می‌باشد.

7- دهليز پلكان و چاه آسانسور با ساختار 2 ساعت مقاوم حريق دوربندو دودبند از ساير قسمت‌ها مجزا گردد.

8- اندازه ارائه‌شده در نقشه‌های معماري در خصوص عرض مسير پلکان‌ها، عرض پاگردها و دسترس‌های خروج و ابعاد مربوط به‌پیش ورودي آسانسورها دقیقاً رعايت شود.

 9- با توجه به لزوم بررسي و ارزيابي بناهاي مجاور (قبل از شروع کار) به‌منظور پيشگيري از آوار ساختمان هاي جانبی ضروري است با رعايت اصول گودبرداری، در صورت نياز فونداسیون به‌صورت دومرحله‌ای اجرا شود.

10- نظارت دقيق و مستمر مهندس ناظر مقيم در هنگام عمليات گودبرداری و کنترل ساختمان‌های مجاور الزامي می‌باشد تا در صورت پیش‌بینی احتمال ريزش ساختمان‌های مجاور، نسبت به تخليه فوري متصرفين اقدام شود.

11- در هنگام بارندگي عمليات گودبرداري مجاز نبوده و به‌منظور پيشگيري از نفوذ سیلاب‌های ناشي از بارندگي به داخل گود و خطرات ناشي از آن، ضروری است تا اقدامات حفاظتي در اطراف محيط گودبرداري صورت گيرد.

12- نصب جک خود بسته شو بر روي درب پلکان‌ها در تمامي طبقات الزامي است.

13-اجراي جان‌پناه در تمامي پلکان‌های خارجي ديوار (با مصالح مقاوم) و براي پشت‌بام، بالکن‌ها و پرتگاه‌ها نرده استاندارد و يا ديوار (با مصالح مقاوم ) با ارتفاع حداقل 110 سانتيمتر و نيز شبکه‌بندی ايمن به‌صورت عمودي و حداکثر فاصله 11 سانتی‌متر الزامي می‌باشد.

14- اجراي نرده استاندارد در پلکان‌هاي داخلي با ارتفاع حداقل 86 الي 96 سانتيمتر و نيز به‌صورت عمودي و حداکثر فاصله 11 سانتی‌متر الزامي می‌باشد.

 15- منطقه بندي و حوزه‌بندی حريق بين فضاها و همچنين طبقات الزامي است.

 16- درصورتی‌که دسترسي به پلکان‌ها از داخل واحدها طراحی‌شده باشد از طريق اتاق‌های خواب، آشپزخانه، آبدارخانه و سرویس‌های بهداشتي مجاز نمی‌باشد.

 17- باز شدن مستقيم درب داکتهاي تأسیسات، شوت زباله، اتاق‌های آسانسور، هواساز و اتاق پكيج و هر گونه بازشو به داخل دهليز پلكان مجاز نمی‌باشد.

18- نصب تابلو کنتور برق و کنتور گاز در داخل دهلیزهای پلكان مجاز نمی‌باشد.

19- درب هاي داکت تأسیساتی از نوع دودبند و داراي قفل و بست انتخاب و نصب شوند.

20- ارتباط بين واحدها از طريق سقف کاذب مجاز نبوده و هر واحد نسبت به واحد مجاور آتش‌بند گردد.

21- تمامي داکت ها و شفت‌های افقي و عمودي با ساختار مقاوم حريق احداث و ضمن حوزه‌بندی از ساير قسمت‌ها مجزا گردد.

22- استفاده از مصالح پلي استايرن که مورد تائید کتبي وزارت مسكن و موسسه استاندارد می‌باشد مجاز است. ارائه يک نسخه از تاييديه به سازمان آتش نشاني تهران قبل از اجرا الزامي است.

 23- آسانسورها از نوع اتوماتيک تلسكوپي دو دربدرب کابين و درب طبقات) و مجهز به سيستم Black out نجات اضطراري انتخاب و اجرا گردد.

24- طراحي و اجرای لابي آسانسور در پارکينگ با درب لولائي و مصالح مقاوم ساختماني مجهز به جک خود بست شو الزامی است.

25- نصب تابلوهای شمارش طبقات و نشانگر مسير خروج اضطراري از نوع نورتاب در تمامي طبقات و مسیرهای خروج اضطراري الزامی است.

26- به‌منظور دسترسي به پلكان و جلوگيري از مسدود شدن و کاهش عرض راه مذکور و تخليه ايمن افراد در طبقات با کاربري پارکينگ، تأمین یک‌راه عبوري به ميزان حداقل 110 سانتی‌متر الزامي بوده و پارک خودرو در فاصله کمتر از آن و در مقابل درب پلكان و يا لابي آسانسور مجاز نمی‌باشد.

27- در صورت استفاده از اسكلت فلزي در تمام يا بخشي از ساختمان، لازم است ميزان مقاومت موردنیاز اسكلت فلزي در برابر آتش‌بر اساس مبحث سوم مقررات ملي ساختمان (ويرايش سال 95 ) تعيين و جزئيات مقاوم‌سازی شامل نوع و ضخامت ماده مورداستفاده، نحوه زيرسازي و استانداردهاي کالا و اجرا بر روي نقشه‌های سازه ذکر و دفترچه محاسبات طراحي در برابر آتش به همراه مستندات استاندارد کيفي و ايمني کالا و روش اجرا همراه با نقشه‌های سازه جهت اخذ تاييديه به سازمان آتش نشاني ارائه گردد. لازم به ذکر است تمامي موارد می‌بایست بر اساس استانداردهاي معتبر و مورد تائید آتش نشاني و دستورالعمل‌های مرکز تحقيقات وزارت راه و مسكن شهرسازي صورت پذيرد. همچنين زمان شروع پروژه مقاوم‌سازی براي نظارت کارشناسان سازمان طي نامه رسمي مهندس ناظر ساختمان يا مالک به معاونت پيشگيري سازمان اعلام گردد.

28- رعايت الزامات مربوط به مصالح نما مطابق با فصل 7 مبحث سوم مقرارت ملي ساختمان ويرايش سال 95 و همچنين مقاوم بودن نما در برابر حريق، حوزه‌بندی بين ساختمان و نما در طبقات جهت جلوگيري از انتقال دود و حرارت (عمودي و افقي)، جزئيات اتصال نما به ساختمان جهت جلوگيري از سقوط نما مطابق تائید مهندس ناظر الزامی است.

29- طراحي و اجراي بازشو با ابعاد حداقل 100 * 150 سانتی‌متر به ازاي هر طبقه در نماي مشرف‌به گذر بدون هيچ مانعي نرده، توري و…) جهت دسترسي نيروهاي امدادي الزامی است.

30- در صورت استفاده از سیستم‌های حرارتي غیرمتمرکز (پكيج) دودکش هر واحد متناسب با ظرفيت دستگاه حرارتي مربوطه، به‌طور مستقل و جداگانه از مسيري امن و بی‌خطر به بلندترین نقطه ساختمان در بام هدايت گردد.

31- دهليز پلکان‌ها به سيستم فشار مثبت هوا به‌صورت شبکه‌ای مجهز به دریچه‌های مخصوص در پاگرد طبقات گردد به‌طوری‌که سيستم فوق در ترکيب با سيستم اعلام حريق اتوماتيک عمل نمايد اين سيستم می‌بایست متناسب با حجم داخل دهليز پلكان طراحي و محاسبه گردد به‌طوری‌ که فشار هواي داخل پلكان در همه طبقات يكسان بين 25 تا 90 پاسكال باشد.

 32- به‌منظور آب‌رسانی به ساختمان توسط نيروهاي آتش نشاني نصب شير سيامي با ورودی 2.5 اينچ در ارتفاع 90 سانتی‌متر از کف تراز تخليه الزامی است.

33- طراحي و اجراي شبكه آب آتش نشاني از نوع ترکيبي در تمام طبقات ساختمان الزامی است به‌طوری‌که انشعابات اخذ شده در طبقات جهت استفاده متصرفين به قطر حداقل سه‌چهارم اينچ و جهت استفاده نيروهاي آتش نشاني 1.5 اينچ و در پارکینگ‌ها و زیرزمین‌ها هر دو انشعاب 1.5 اينچ در نظر گرفته شود.

34- اخذ يک انشعاب از آب شهريه کلكتور خروجي پمپ الزامی است.

35- شبكه اطفاء اتوماتيک آبي (اسپرينكلر) بايد در ترکيب با سيستم کشف و اعلام حريق باشد.

36- اجراي سيستم اطفاء اتوماتيک(اسپرينكلر) در کل مجموعه الزامي است.

37- نصب شير خودکار قطع گاز حساس در مقابله زلزله و شير قطع جريان اضافيفيوز گازي) الزامی است

38- به هنگام بهره‌برداری از ساختمان نصب خاموش‌کننده‌های دستي در تمامي طبقات از نوع وزن مناسب ABC براي کليه قسمت‌ها و دی‌اکسید کربن براي اتاق تأسیسات، موتورخانه و اتاق آسانسور) متناسب با نوع کاربري و بر اساس ضوابط اطفاي حريق مندرج در سايت سازمان با رعايت حداکثر فواصل پيمايش مجاز و يا حداکثر واحدهاي مجاز، الزامی است.

39- توزيع واقعي و صحيح خاموش‌کننده‌ها در يک ساختمان، تابع بازديد از ساختمان و در نظر گرفتن تمام شرايط آن شامل پارتیشن‌ها، ديوارها، مسيرهاي دسترسي، موانع و غيره می‌باشد. درعین‌حال مكان نصب خاموش‌کننده‌ها بايد داراي شرايط ذيل باشد:

 40- يكپارچگي در توزيع رعايت شده باشد.

41- دسترسي آن‌ها آسان باشد.

42- از انبار مواد يا قرار گرفتن تجهيزات در مقابل آن در امان باشد.

43-در مجاورت مسيرهاي خروج باشد.

44- در مجاورت درب‌های ورود و خروج باشد.

45- امكان وارد آمدن صدمات فيزيكي به آن‌ها به حداقل رسيده باشد.

 46- در مقابل تابش مستقيم نور خورشید و يا بارش باران و برف نباشد.

 47- به‌سادگی قابل‌رؤیت باشد.

 48- تمامي اماکن مربوط به تأسیسات از قبيل حرارتي، برق، هواساز و غيره بايد با ساختار مقاوم حريق دوربندي و مجزا گردند.

49- به‌منظور نصب و استقرار تجهيزات و تأسیسات آتش نشاني رعايت بندهاي ذيل الزامي می‌باشد

 50-ايزوله نمودن فضاي مذکور و تجهيزات و تأسیسات در مقابل عوامل جوي.

51- مشترک نبودن فضاي مذکور با ساير کاربری‌ها از قبيل موتورخانه، پارکينگ و تفكيک نمودن آن از فضاي مذکور با مصالح مقاوم به حريق.

52- تجهيز معابر خروج شامل دسترس خروج، خروج و تخليه خروج به سيستم روشنايي اضطراري الزامی است. به‌طوری‌که در مواقع قطع برق شهر به‌صورت اتوماتيک در مدار قرار گيرد

53- سیم‌کشی روشنایی‌های اضطراري به‌گونه‌ای اجرا گردد که در صورت خارج شدن يک يا چند روشنايي از مدار ساير روشنایی‌ها از مدار خارج نگردد.

54- طراحي و اجراي سیستم‌های کشف و اعلام حريق اتوماتيک و دستي در تمامي قسمت‌هاي ساختمان با استفاده از وسايل و تجهيزات استاندارد الزامی است.

55- براي ساختمان‌هایی با کاربري کم‌خطر و ارتفاع کمتر از 23 متر و مجموع مساحت زیربنا کمتر از 5000 متر پیش‌بینی و اجراي فضايي با مساحت حداقل 9 مترمربع و ارتفاع حداقل 2 متر با ساختار مقاوم حريق الزامی است و براي ساير ساختمان‌ها می‌بایست فضاي با مساحت حداقل 20 مترمربع و ارتفاع حداقل 2 متر در نظر گرفته شود.

 56- بارهاي ناشي از جانمايي مخازن آب آتش نشاني در طبقات بالاي همكف؛ تأکید می‌گردد جهت جلوگيري از خسارت‌های ناشي از زلزله و کاهش وزن ساختمان، مخازن آب موردنیاز آتش نشاني (حتي المقدور پایین‌تر از تراز زلزله زمين) در نظر گرفته شود در غير این صورت مالک، دستگاه نظارت و مشاور محاسب سازه‌ای پروژه مكلف است بارهاي وارده ناشي از مخازن مربوطه را در محاسبات سازه‌ای لحاظ نمايد. لازم است اين موضوع در هنگام صدور دستورالعمل ايمني قيد گردد و هنگام پايان کار توسط مهندس محاسب نيز تائید و محضري گردد.

57- اجراي سیم‌کشی‌های سیستم‌های اعلام در صورت روکار بودن در داخل موتورخانه و طبقات زيرزمين داخل لوله‌های فولادي الزامي است.

58- چنانچه در پلاک ثبتي فوق‌الذکر از سوخت‌های فسيلي استفاده شود، نصب سيستم هشداردهنده. منواکسيد کربن در واحد الزامي است.

59- طراحي و اجراي شبكه اتصال زمين (ارتينگ) در ساختمان فوق الزامی است.

60- جهت حفظ جان متصرفان و مطابق مبحث سوم مقررات ملي ساختمان ورودي کليه تابلوهای برق به کليد محافظ جان تجهيز گردد.

61- نصب کف‌پوش عايق لاستيكي به ضخامت حداقل 6 میلی‌متر در مقابل تابلوهای برق الزامی است.  

62- تأکید می‌گردد چنانچه موانعي از قبیل درخت، تیر چراغ‌برق، کابل‌های برق و … مانع از دسترسی و امدادرساني خودروهاي آتش نشاني به ساختمان گردد مالک موظف است تا قبل از اخذ تاييديه ايمني در زمان پایان کار نسبت به رفع موانع مذکور اقدام نموده و شرايط دسترسي خودروهاي امدادي را فراهم نمايد لذا در غيراينصورت تمام مسئولیت و عواقب ناشي از عدم رعايت موارد مذکور بر عهده مالک بوده و امکان صدور تاییدیه ايمني براي ملک وجود نخواهد داشت. تأکید می‌گردد هرگونه بهره‌برداری از ساختمان مذکور قبل از اجراي اين دستورالعمل ممنوع بوده و در صورت تخلف از این موضوع مسئوليت عواقب ناشي از هرگونه حريق و حوادث بر عهده‌ی مالک، بهره‌بردار و مسئولين ذی‌ربط می‌باشد و می‌بایست در محاکم قضايي پاسخگو باشند “ چنانچه عرض مفيد معبر در بافت فرسوده و معابر کم‌عرض جهت دسترسي خودروهاي آتش نشاني کمتر از 6 متر باشد، فاصله درب ورودي ساختمان تا نزدیک‌ترین شير آتش نشاني بيشتر از 45 متر نباشد، در غير این صورت مالک می‌بایست يک شير هيدرانت با هماهنگي سازمان آب و فاضلاب شهر تهران واحد تأمین آب سازمان آتش نشاني و با هزينه مالک در محدوده 45 متري از درب ورودي ساختمان نصب نمايد.

 اين دستورالعمل در مرحله زمين جهت احداث 7 طبقه با احتساب همكف با کاربري مسكوني تهيه و تنظیم گرديده است. لذا هرگونه جرح‌وتعدیل در ساختار داخلي وتغييردرکاربري بنا و يا اضافه اشكوب منوط به اخذ مجوز کتبي از سازمان خواهد بود. (راهنمايي: جهت آشنايي با ضوابط ايمني به سايت سازمان آتش نشاني به آدرس (www.125.ir) مراجعه نمایید) ايجاد يک مانع فيزيكي قابل‌عبور از قبيل در و … با علامت‌گذاری استاندارد در داخل دستگاه پلكان در تراز تخليه به‌منظور جلوگيري از به‌اشتباه رفتن متصرفين الزامی است.

63- شایان‌ذکر است اين دستورالعمل در صورتي می‌تواند مؤثر واقع شود که ضمن آموزش از نحوه استفاده صحيح از آن با سرويس و نگهداري اصولي هميشه آماده بكار باشد لذا ارائه تعهدنامه محضري به هنگام دريافت تاييديه ايمني مبني بر سرويس و نگهداري سیستم‌های ايمني به مالک

64- جهت آشنايي با عملكرد سيستم کشف و اعلام حريق نصب خلاصه چگونگي عملكرد المان‌های سيستم اعلام حريق دتكتور ها، آژيرها، شاسي ها، تابلو کنترل مرکزي، چراغ هاي نشانگر و غيره به‌صورت قاب شده در تمامي آشپزخانه هاي/آبدارخانه هاي واحدهاي مسكوني/اداري الزامي می‌باشد.

65- نصب راهنماي کاربردي و چگونگي زون بندي آن جهت استفاده از دستگاه مرکزي سيستم کشف و اعلام حريق در کنار آن به‌صورت قاب شده الزامی است.

66- تهيه و نصب نقشه‌های ساختماني اعم از معماري، تأسیسات و سازه جهت دسترسي در مواقع. اضطراري در مكان مناسب تحت عنوان Fire Action Plan Guide مطابق ضوابط مندرج در سايت سازمان الزامی است.

67- بديهي است صدور هر نوبت عدم خلاف در مراحل اسكلت و سفت کاري منوط به اخذ استعلام مالک يا مالكين مبني بر اجراي دقيق مفاد دستورالعمل ايمني از سازمان آتش نشاني می‌باشد

68- ارائه مدارک مربوط به تجهيزات سيستم کشف و اعلام حريق اتوماتيک و دستي مبني بر استاندارد بودن در زمان دريافت تاييديه نهايي الزامی است

69- ارائه نقشه‌های تأسیساتی آتش نشاني (سیستم‌های اعلام و اطفاء حريق) در مرحله پايان سفت کاري و انجام عمليات تأسیساتی الزامي می‌باشد.

70- در صورت وجود ابهام در هر يک از بند هاي دستورالعمل مراتب کتباً از سازمان استعلام تا راهنمايي هاي لازم به‌صورت مكتوب اعلام گردد.

 71- شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ايمني و آتش نشاني در زمان پايان کار و همچنين در زمان 2 سال تعمیر نگهداري می‌بایست نسبت به آموزش ساکنين اقدام نمايند و اسناد مربوطه به سازمان ارائه شود.

error: Content is protected !!
fa_IRFA
بستن
مقایسه