طراحی_سامانه_های_مدیریت_دود_آتریم
زمان مطالعه: 2 دقیقه

در معماری کلمه آتریوم (atrium) ، به معنای فضای باز و بزرگ، میان ساختمان می باشد. آتریوم ها اکثرا دارای یک سقف شیشه ای با پنجره های بزرگ و همچنین چندین طبقه ارتفاع دارند.  آتریوم ها در معماری فروشگاه ها، ساختمان ها و مراکز بزرگ و هتل ها به کرات مشاهده می شود.

 طبقه همکف آتریوم به عنوان بی دردسرترین طبقه برای تخلیه و تهویه به حساب می آید. اما با این حساب در ساعات اشغال، در طبقه همکف هم هوا به صورت کلی و جامع تهویه نمی شود.

سیستم تخلیه دود آتریوم، در زمان حریق برای تخلیه و کنترل دود طراحی شده است. و به همین دلیل در مهار کردن آتش نقش بسزایی دارد.

شاید برخی بر این باور هستند که تهویه طبیعی روش خوب و مناسبی برای تخلیه درد در آتریوم (atrium)  است و همچنین باعث صرفه جویی در مصرف انژی می شود.

اما در بهترین حالت این روش 66% از هوای موجود را تهویه می‌کند.

در زمان حریق، عملیات سیستم تخلیه دود در آتریوم ها صوت می گیرد، به طوریکه دودها را پخش و تخلیه می کند. و این فرصت را به ساکنین می دهد که بدون آسیب جانی از محیط خارج شوند.

طراحی سیستم های تهویه و تخلیه دود آتریوم ها به چند روش اصلی تقسیم می شود؟

 1_تخلیه به صورت تجمع دود : در زمان حریق، دود به زیر سقف در قسمت فوقانی آتریوم می رود.

2_تخلیه به صورت مکانیکی دود : در این روش تخلیه دود، باید فن های تخلیه هوا را در قسمت فوقانی آتریوم نصب کنیم.

 3_تخلیه به صورت طبیعی دود : در این روش تخلیه، باد و فشار باد تاثیر بسزایی در تخلیه دود دارد. و در تخلیه دود به صورت طبیعی بهتر است از شبیه سازی عددی و  مدل های دینامیک سیالات محاسباتی CFD استفده شود.

نکته :

تخلیه طبیعی دود به دو دسته پایا و ناپایا تقسیم می شود.

و همچنین تخلیه مکانیکی دود نیز به دو دسته پایا و ناپایا تقسیم بندی می شود.

روش مناسبی که به نظر می آید برای تهویه و تخلیه دود مناسب باشد، تهویه طبیعی در آتریوم ها است. که همچنین باعث صرفه جویی در انرژی می شود. اما زمانی که آتریوم در معرض فضای بیرون قرار گیرد، سبب تماس آتریوم با رطوبت و دمای بیرون خواهد بود. این موضوع باعث رسانش گرما و هوا می شود، و کنترل دود را سخت تر می کند.

اما سیستم تخلیه دود به روش مکانیکی پرکاربرد ترین روش در آتریوم ها به حساب می آید.

error: Content is protected !!
fa_IRFA
بستن
مقایسه