زمان مطالعه: 3 دقیقه
5
(4)

لوله های منعطف که جهت انتقال آب یا سایر مواد خاموش کننده آتش (همچون فوم) با فشار و دبی بالا  جهت اطفای  آتش مورد استفاده قرار می گیرد  که از الیاف مخصوص با ترکیبات متفاوتی تهیه شده اند. شیلنگ‌های آتش نشانی از مواد مختلفی ساخته میشوند. از جمله این مواد می‌توانیم به کتان، نایلون ، PVC(Polyvinyl chloride) و EPDM (Ethylene propylene diene monomer)و… اشاره کنیم.

استفاده از این مواد درون ساختار شلنگ جهت ایجاد تنوع  و کاربری متفاوت در انواع مدل های شیلنگ می باشد. عواملی  چون ایجاد انعطاف و شکل پذیری بیشتر، مقاومت بیشتر، وزن کمتر ، مقاومت در برابر خوردگی ویا حرارت , نفوذ پذیری یا عدم ایجاد نفوذپذیری و استحکام بیشتر ، زمان خشک شدن و ….

عوامل مختلفی در دسته بندی  ونوع هوزها نقش دارند از جمله: مقاومت در مقابل حرارت ، سایش ، عوامل خورنده  ,جنس و تار و پود و لایه های درونی و بیرونی تشکیل دهنده، فشار کاری و فشار ترکیدگی، رنگ و…. به طور کلی می توان آن ها را به سه متفاوت تقسیم کرد:

 • شیلنگ های مکش (شیلنگ تخلیه) (Suction Hose)
 • شلنگ های انتقال دهنده (Delivery Hose)
 • شیلنگ  های هوزریل (Hose-Reel Hose)

 

 

شیلنگ های مکش

نوعی از شیلنگ‌های آتش نشانی است که وظیفه انتقال آب از منبع به پمپ آتش نشانی را بر عهده دارد. شیلنگ تخلیه باید مقاومت کافی را داشته باشد تا هنگامی پمپ شروع به مکیدن آب از نبع می کند مچاله نگردد و حالت خور را حفظ نماید، به همین دلیل از اجزای  فلزی (فنرهای فلزی) به صورت دورپیچ در ساختار این شیلنگ‌ها استفاده می‌شود. جهت مکش آب معمولا از شلینگ ها با قطرهای بزرگ استفاده می گردد.

شیلنگ های انتقال دهنده همانگونه که از نام آنها مشخص باشد شیلنگ هایی هستند که جهت پاشش آب یا خاموش کننده به سمت آتش مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع شلنگ ها می بایستی منعطف و سبک باشند تا حمل وجابه جایی آنها بدلیل نوع نیاز ساده باشد. جهت انتقال  آب معمولا از شلینگ ها با قطرهای متوسط استفاده می گردد.

شیلنگ های انتقال دهنده (عمومی ترین نوع شیلنگ ها) بر اساس جنس دسته بندی می گردند:

شیلنگ آتش نشانی انتقال دهنده نفوذپذیر (شلنگ کنفی یا برزنتی)

بدلیل جنس این شیلنگ ها هنگام عبور آب از آنها سطح خارجی آنها بدلیل نفوذ آب به لایه بیرونی تر می گردد. تر شدن انها در نگاه اول موجب جذب گردو غبار و… بر سطح آنها و کثیفی ظاهری آنها می گردد ولی این رطوبت باعث مقاومت در برابر حرارت و سوختن هوز می گردد.

تر شدن باعث تغییر در وزن و سهولت جابه جایی می گردد. این نوع شلنگ آتش نشانی یکی از عمومی ترین هوزهای مورد استفاده برای آتش نشانان می باشد.

شیلنگ انتقال دهنده نفوذناپذیر(پلی استر – لاستیکی)

این نوع شیلنگ ها از چندین لایه لاستیکی ساخته شده اند و به این دلیل نفوذ و عبور سیال درون لایه های آن ممکن نمی باشد؛ معمولا لایه های درونی از جنس های مقاوم به خوردگی (ضد اسید)ساخته می گردد و برای انتقال سیال هایی غیر از آب نیز مناسب می باشند.

شیلنگ  های آتش نشانی هوزریل

هماهنگونه که از نام این نوع شیلنگ ها مشخص می باشد برای جایگذاری درون هوز ریل ها در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و بدلیل نوع عملکرد می بایستی مقاومت بالایی در برابر تغییر شکل و در عین حال تا حدی انعطاف داشته باشند. ساختار آنها در مقایسه با دو نوع دیگر ضخیم تر و سخت تر می باشد. جهت استفاده شیلنگ در هوز ریل ها  معمولا از شلینگ ها با قطرهای کم  استفاده می گردد.

انواع شلنگ های آتش نشانی می بایستی به شرح زیر مورد آزمایش قرار گیرند. معمولا شیلنگ های آتشنشانی در مواردی مانند پایداری اندازه شیلنگ ها، آزمایش ترکیدگی تحت فشار، آزمایش چسبندگی لایه های شلنگ آتشنشانی و،… مورد آزمایش قرار می گیرند.

این آزمایش ها برای اطمینان از مقاومت انواع شیلنگ های آتش نشانی در مقابل فشار آب می باشد بایستی در طی سال به طور دوره ایی و قبل و بعد استفاده از آنها انجام می گیرد.

نکات نگهداری از انواع شیلنگ های آتش نشانی

 • جلوگیری از استفاده در فشارهای بالاتر از فشار تعریف شده هوز
 • جلوگیری از تماس با اشیاء تیز و برنده
 • جلوگیری از تماس با  سطوح با دمای بالا
 • جلوگیری از تماس با مواد شیمیایی
 • جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آفتاب در بلند مدت
 • جلوگیری از سایش شیلنگ به زمین و محیط در هنگام جمع کردن
 • در صورت استفاده از آب شور حتما میبایستی با آب شیرین شستشو شود
 • جلوگیری  از ضربه زدن به هوز و عبور اجسام سنگین هنگامی که هوز تحت فشار می باشد
 • عدم تخلیه آب درون هوز قبل از جمع کردن و ماندگاری رطوبت باعث کپک زدن شیلنگ آتش نشانی می شود. اگر شیلنگ را به صورت مرطوب جمع کنید و یا شیلنگ خشک را در جای مرطوب نگه دارید، شیلنگ کپک می زند و روند تخریب را سرعت می بخشد.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی پنج ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

ممنون از بازخوردتون!

تا حالا رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه