زمان مطالعه: 6 دقیقه
5
(3)

درب ضد حریق و یا درب مقاوم به حریق، از جمله موارد ایمن سازی ساختمان در مواقع بحران و آتش سوزی است. با گذر زمان، مهندسان برای جلوگیری و گسترش آتش سوزی به دیگر بخش های ساختمان، درب های ضد حریق را ساختند. این درب ها از سرایت آتش از محلی به محل دیگر جلوگیری کرده و از انتشار گازهای سمی و خطرناک تا مدت معینی ممانعت به عمل می آورد.

همواره به این نکته توجه داشته باشید. که تاکنون هیچ یک از درب های ضد حریق ساخته شده. خاصیت ضد آتش صد در صدی ندارند.و حد تحمل درب های ضد حریق بر اساس مواد به کار برده شده. در ساخت آنها متفاوت است.

درب های ضد حریق در برابر حد معینی از گرما و در مدت زمان معینی توان مقاومت دارند و این زمان مشخص، به نیروهای امدادی امکان اطفاء حریق و یا خروج افراد از ساختمان را می دهد در نتیجه مقدار خسارات مالی و جانی با استفاده از این درب ها و سایر موارد ایمنی به حد قابل توجهی کاهش می یابد.

درب ضد حریق چیست و چه کاربردی دارد؟

به طور کلی درب ضد حریق  به درب هایی گفته می شود. که در برابر حرارت مقاوم هستند . درب ضد حریق معمولا با نام هایی تحت عنوان درب دودبند، درب راه پله های فرار و یا درب مقاوم به حریق مطرح هستند که مانع از ورود دود و آتش به سایر بخش ها می شود. این درب ها در مکان های متفاوت کاربرد داشته. و در حال حاضر در منازل مسکونی نیز علاوه بر نیروگاه ها،ادارات و بیمارستان ها و غیره به کار برده می شود.

درب های ضد حریق از مواد گوناگونی ساخته می شوند. و بر اساس نوع مواد سازنده دارای مقاومت های متفاوتی در برابر حریق می باشند. ساخت درب های ضد حریق بر اساس استانداردهای جهانی صورت می پذیرد. که این استانداردها سالیانه مورد بازبینی قرار گرفته. و نواقص آنها برطرف می گردد. به همین دلیل بسیار مهم است که تولیدکنندگان درب های ضد حریق همواره به این نکته توجه داشته باشند.

شرکت لیدوما از جمله تولیدکنندگانی است که ساخت درب های ضد حریق خود را با آخرین استانداردهای دنیا انجام داده. و از شرکت های برتر در این زمینه می باشد.

کاربرد درب ضد حریق به این شکل است که اگر در بخشی از ساختمان آتش سوزی رخ دهد، در صورتی که درب ضد حریق در آنجا نصب باشد، مانع از سرایت دود و آتش به سایر قسمت های ساختمان می گردد.برای اینکه درب ضد حریق بتواند به درستی وظیفه خود را انجام دهد باید تمامی ملزومات درب مانند دستگیره ها و یراق آلات و هر چیز دیگری که به درب مربوط است نیز ضد حریق باشند.

معمولا چهارچوب درب ضد حریق از جنس فولاد و روکش درب  از ورق فولاد با پوشش رنگ تمام کوره ای می باشد. داخل درب پشم سنگ نسوز عایق حرارتی قرار دارد که در برابر آتش تا ۴ ساعت در دمای ۸۰۰ درجه سانتیگراد مقاوم است.

اطراف درب با نوار پف شونده ، جهت جلوگیری از ورود دود پوشانیده شده است. و همچنین در حرارت بالا ، گاز سمی تولید نمی کند. در ساختمانها  برای ایجاد زمان مورد نیاز برای افراد جهت فرار از آتش سوزی و همچنین برای محافظت از سازه و اجزای ساختمان از درب ضد حریق استفاده می شود.

این درب ها که در پاگرد پله اضطراری ساختمان ها نصب می شوند وظیفه محافظت از ساکنین در زمان آتش سوزی را دارند. ساختار داخلی دربهای ضد حریق از پشم سنگ نسوز به عنوان عایق حرارتی استفاده می شود و می توانند تا مدتها پس از آتش سوزی از ورود آتش و دود به پله های اضطراری جلوگیری نمایند.

مزایا درب ضد حریق

 • عدم سرایت آتش به سایر نقاط ساختمان
 • باز شدن راحت و آسان در زمان آتش سوزی
 • جلوگیری از انتقال گازهای سمی و خطرناک و دود
 • کاهش خسارات مالی و جانی به دلیل کنترل انتقال آتش
 • مدت زمان مشخصی در برابر شعله های آتش مقاومت می کند
 • افزایش زمان عملیات امداد و ایمنی به دلیل مقاومت در برابر آتش سوزی

درب ضد حریق در چه مکان هایی نصب می شود؟

 • ساختمان های اداری و بخصوص بخش بایگانی اسناد و مدارک
 • صنایع پتروشیمی، نفت، گاز و غیره
 • پله های اضطراری ساختمان ها
 • بیمارستان ها و مراکز درمانی
 • صنایع تولید مواد غذایی
 • ساختمان های مسکونی
 • اتاق های کنترل
 • اتاق ایزوله

برای مشاهده و خرید درب ضد حریق لیدوما کلیک کنید .

لزوم نصب درب ضد حریق راه پله :

با توجه به اینکه راه پله ها از قسمت های اساسی ساختمان در هنگام بروز حوادث برای تخلیه و خروج افراد هستند لذا تعبیه موارد ایمنی و همچنین نصب درب ضد حریق در این قسمت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نصب درب ضد حریق راه پله و در محل خروج اضطراری یکی از استفاده های درست از این درب های پرکاربرد در مواقع بحرانی است.

مشخصات فنی درب های ضد حریق :

رنگ مورد استفاده در لنگه و چهارچوب درب های ضد حریق فلزی از نوع پودری بوده و به صورت الکترواستاتیک کوره ای است. همچین نوع ورق به کار برده شده. در آن از نوع روغنی و به ضخامت 2 میلی متر برای چارچوب و 1.25 میلی متر برای لنگه درب است.

درزگیر دور لنگه درب نیز در جهت جلوگیری از خروج گازهای سمی و دود نقش بسیار کلیدی در ساختمان در حال سوختن دارد. و همچنین با ممانعت از ورود اکسیژن به محیط در حال سوختن، باعث کند شدن یکی از اضلاع مهم هرم حریق می گردد.

در مورد هرم حریق بیشتر بدانید

انواع درب ضد حریق براساس مواد به کار برده شده

درب های ضد حریق بر اساس اینکه از چه موادی برای ساختن آنها استفاده شده است. به سه نوع زیر تقسیم بندی می گردند:

 • درب های ضد حریق فلزی
 • درب های ضد حریق شیشه ای
 • درب های ضد حریق طرح چوبی

درب ضد حریق فلزی :

 ساخت این نوع درب ها معمولا با قطری برابر 46 میلیمتر بوده. و باید بر روی چهارچوب مخصوص خودش قرار داده شود. همچنین نوع ورق به کار برده شده. در این نوع درب بسته به میزان رطوبت ساختمان به دو دسته گالوانیزه و روغنی تقسیم بندی می شود. همچنین درون این درب ها از پشم سنگ پر می گردد.

درب ضد حریق شیشه ای:

همان طور که از نام این درب مشخص است. ماده اصلی تشکیل دهنده این درب شیشه بوده. و به صورت تمام شیشه ای ساخته می شود. اما ذکر این نکته الزامی است که این نوع درب مقاومت بالایی نداشته. و تنها برای مدت کوتاهی، می تواند از انتقال فوری دود و آتش و گازهای سمی جلوگیری نماید. البته اگر در هنگام نصب، درب به درستی با نوارهای مخصوص نسوز پوشانده شده باشد.

از این نوع درب در مکان های پرتردد مانند مراکز تجاری، ادارات و مجتمع های بزرگ و همچنین در ساختمان های سیاسی به دلیل شرایط حساس تر و نیاز به برقراری امنیت استفاده می گردد.

درب ضد حریق چوبی:

چارچوب درب در این نوع از فولاد ساخته شده. و میان در از پشم سنگ و پوشش نسوز استفاده می گردد. معمولا این نوع درب دارای طرح چوب است و برای زیبایی بخشی به محیط از آن استفاده می شود و بیشتر در ساختمان های مسکونی کاربرد دارد.

انواع درب ضد حریق بر اساس ابعاد مورد تایید آتش نشانی

درب تک لنگه:

در درب های تک لنگه عرض 100 تا 120سانتی متر و ارتفاع 205 تا 240 سانتی متر می باشد.

درب دو لنگه:

درب ضدحریق دولنگه دارای دو قسمت بوده. و ابعاد آن از درب تک لنگه بزرگ تر است. درب های دو لنگه دارای عرض 130 تا 228 سانتی متر  و ارتفاع 205 تا  240 سانتی متر می باشند. کاربرد این درب ها در بیمارستان ها،اتاق های سرور، کارخانجات،انبارها، مراکز بزرگ و غیره می باشد. گاها نیاز به تغییر سایز برخی از درب ها با توجه به مکان و نوع کاربری آن است.

شرکت لیدوما سازنده درب با اندازه های سفارشی مورد تایید سازمان آتش نشانی نیز بوده و امکان ساخت درب با توجه به نیاز مشتریان عزیز و مکان های متفاوت را دارد.

مشخصات و استانداردهای درب ضدحریق مورد تایید سازمان آتش نشانی:

درب ضد حریق تنها در صورتی قابل استفاده است که دارای تاییدیه از سازمان آتش نشانی و همچنین دارای استانداردهای گوناگون ازBHRC  (وزارت مسکن،راه و شهرسازی) ، استاندارد FM، استاندارد Intertek، استاندارد NFPA و استاندارد UL باشد.در ابتدا وزارت راه،مسکن و شهرسازی به شرکت یا کارخانه درب ضد حریق،گواهی نامه فنی داده. و سپس سازمان آتش نشانی شرکت مورد نظر را در فهرست فروشندگان معتبر خود و بر روی سایت قرار می دهد.

درب های ضد حریق برای تایید شدن توسط آتش نشانی باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟

 • تایید شدن توسط سازمان استاندارد
 • دارای مقاومت لازم در برابر آتش در زمان معین
 • ممانعت از عبور و مرور دود
 • دوستدار محیط زیست و فاقد مواد خطرناک
 • عدم شعله وری در هنگام آتش سوزی

لیست تولیدکنندگان درب ضد حریق مورد تایید سازمان آتش نشانی:

با توجه به اینکه تولیدکنندگان درب ضدحریق بایستی؛ تمامی قوانین و استانداردهای سازمان آتش نشانی و وزارت راه،مسکن و شهرسازی را در جهت تولید درب و گرفتن تاییدیه نهایی از این سازمان ها رعایت کنند. لذا سازمان آتش نشانی هر ساله اقدام به انتشار لیستی از این تولیدکنندگان منتشر می نماید.

شرکت لیدوما در این لیست قرار داشته و شما می توانید با اطمینان از رعایت تمامی استانداردها خرید و نصب درب ضد حریق خود را به ما بسپارید. هزینه حمل و نصب درب ضدحریق در تهران توسط شرکت لیدوما رایگان می باشد.

قیمت درب ضد حریق بر چه اساسی مشخص می شود؟

با توجه به مصالح به کار رفته در ساخت اقسام گوناگون درب های ضدحریق و یراق آلات( دستگیره، نوار دود بند،آرام بند و غیره) قیمت درب های ضد حریق به صورت تمام شده متفاوت است.

برای اطلاع از قیمت های درب ضدحریق می توانید به فروشگاه سایت لیدوما درب مراجعه نمایید.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی پنج ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

ممنون از بازخوردتون!

تا حالا رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه