اگزاست چیست؟
زمان مطالعه: 14 دقیقه
4.5
(10)

اغراق نیست اگر بگویم مهم‌ترین مسئله در کنترل یک سانحه‌ی آتش‌سوزی کنترل دود و گازهای ناشی از حریق می‌باشد. کنترل دود، مدیریت دود، تخلیه دود، تهویه دود و اگزاست همه نام‌هایی هستند که به سیستم خارج کننده‌ی دود از محل اشاره می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: سیستم تهویه پارکینگ چیست

تهویه دود 

اجازه دهید با یک مثال اهمیت این‌رو موضوع را خدمت شما بیان کنم.

یک هتل 30 طبقه را تصور کنید که در طبقه‌ی اول آن آتش‌سوزی بزرگی رخ‌داده است. با در نظر گرفتن کارکرد صحیح  سیستم اعلام و اطفا حریق ممکن است تعداد تلفات ناشی از سوختگی در این طبقه به تعداد انگشتان دست هم نرسد، اما در کمال ناباوری بیشترین تلفات در طبقات 25، 26، 27، 28، 29 و 30 رخ خواهد و این تعداد ممکن است به 10ها نفر برسد. علت این تلفات خفگی در اثر استنشاق دود و گازهای ناشی از حریق می‌باشد.

پس باید این مسئله را جدی گرفت و برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین شرایط دراماتیکی، سیستم‌های کنترل دود را قبل از رخ دادن چنین فاجعه‌ای به‌درستی در محل اجرا کرد.

درواقع دود ترکیب هوا با محصولات احتراق نظیر گاز و ذرات ریز جامد می‌باشد که در هوا معلق هستند.

شرکت طرح و تدبیر لیدوما با بهره‌گیری از مهندسین و کارشناسان مجرب و متخصص درزمینهٔ پیش‌بینی رفتار دود در محیط، آماده‌ی خدمات‌رسانی به سازنده‌ها و مشاورین آتش‌نشانی می‌باشد تا با استفاده از محاسبات دقیق و به‌کارگیری نرم‌افزارهای CFD پیشرفته روز دنیا مانند FDS، pyrosim، comsol و … برای طراحی و اجرای هرچه بهتر سیستم اگزاست به شما کمک کند.

ما افتخار می‌کنیم تا به همراه شریک تجاری خود یعنی شرکت VENTS ، بهترین سیستم تهویه دود و خدمات را به شما ارائه دهیم.

ونتس شرکتی با بیش از20 سال تجربه است که مجموعه گسترده‌ای از تجهیزات تهویه هوای مدرن را ارائه می‌دهد و راه‌حل‌های دقیقی را برای نیازهای تهویه شما ارائه می‌دهد.

محصولات ونتس به دلیل کیفیت بالا و انطباق با استانداردهای اروپایی و بین‌المللی در مورد بهره‌وری انرژی، قابلیت اطمینان و ایمنی،  که توسط گواهینامه‌های معتبر و پروژه‌های تکمیل‌شده در سراسر دنیا تائید می‌شوند قابل‌توجه هستند. این شرکت با بیش از 3000 نیروی کار و 90 هزار مترمربع فضای کار، محصولاتش را در 110 کشور جهان ارائه می‌دهد. ونتس یکی از اعضای گروه Blauberg می‌باشد که دفتر مرکزی آن در مونیخ آلمان واقع‌شده است و در حال حاضر به‌عنوان پویاترین شرکت در صنعت تهویه شناخته می‌شود

حجم هوای تهویه با توجه به غلظت‌های مختلف مواد مضر موجود در محیط تعیین می‌گردد. روش دیگر برای تعیین حجم هوای تهویه استفاده از نتایج تجربی تحقیقات می‌باشد. اگر تعیین ماهیت و غلظت مواد مضر امکان‌پذیر نباشد ، حجم هوای تهویه به شرح زیر محاسبه می‌شود.

L = V prem * Ach [m3/h],

که  در آن V prem حجم هوای محل می‌باشد [m3]

Ach حداقل تعویض هوا در ساعت با توجه به جدول تهویه هوا

هوای محل چگونه محاسبه می‌شد؟

با استفاده از یک فرمول ساده:

طول*عرض*ارتفاع = حجم محل به مترمکعب

A x B x H = V [m3]

 

مثال: یک محل با 7 متر طول، 4 متر عرض و 2.8 متر ارتفاع را در نظر بگیرید. برای به دست آوردن حجم موردنیاز برای تهویه هوای این محل حجم محل را به دست آورید. 

m3    78.4 = 2.8*4*7

بعدازآن برای به دست آوردن بهره‌وری موردنیاز فن از جدول نرخ تهویه زیر استفاده کنید.

محاسبه تبادل هوا با توجه به تعداد ساکنان:

L=L1*NL [m3/hour]

که L1– مقدار نامی برای حجم هوا برای هر نفر  می‌باشد ،  m3/h * نفر ؛

NL  – تعداد ساکنان محل

20-25 مترمکعب در ساعت برای هر نفر با فعالیت بدنی کم

45 مترمکعب در ساعت برای هر نفر در هنگام فعالیت بدنی سبک

60 مترمکعب در ساعت برای هر نفر در هنگام فعالیت بدنی سنگین

محاسبه تبادل هوا با انتشار بخار:

L= D / ((dv-dn) * ρ) [m3/hour]

جایی که D – رطوبت ، گرم در ساعت g/hour ؛

dv – میزان رطوبت در هوای خروجی ، gram of water/kg of air;

dn – میزان رطوبت در هوای ورودی ، gram of water/kg of air;

ρ – تراکم هوا ، کیلوگرم در مترمکعب (در 20 درجه سانتی‌گراد = 1.205 kg/m3) ؛

محاسبه مبادله هوا برای حذف حرارت بیش‌ازحد:

L= Q / (ρ * Cp*(tv-tn)) [m3/hour]

Q  – انتشار حرارت در محل ، kW؛

tv – دمای هوای خروجی ، ° C ؛

tn – دمای هوای ورودی ، ° C ؛

ρ – تراکم هوا [کیلوگرم در مترمکعب] در 20 درجه سانتی‌گراد = 1.205  kg/m3؛

Cp – ظرفیت گرمایی هوا [kJ / (kg.K)] در 20 درجه سانتی‌گراد ؛ Cp = 1.005 kJ / (kg.K)

 

نرخ تهویه هوا:

مکان‌های داخلی نرخ تهویه هوا
اتاق نشیمن آپارتمان‌ها یا محل‌های مسکونی خوابگاه m3/h به ازای m2 در محل‌های مسکونی
8-6 آشپزخانه در تخت یا خوابگاه
9-7 حمام
9-7 کابین دوش
10-8 دستشویی
7 اتاق رخت‌شویی خانگی
1.5 رختکن
1 انبارها
8-4 گاراژ
6-4 سرداب

 

Air exchange rate اماکن صنعتی و اماکن بزرگ
20 40 m3 به ازای هر تماشاگر تئاتر ، سینما ، سالن همایش‌ها
7-5 دفتر
4-2 بانک
10-8 رستوران
11-9 کافه، اتاق بیلیارد
15-10 آشپزخانه حرفه‌ای
3-1.5 سوپر مارکت
8-6 گاراژها و تعمیرگاه‌های وسایل نقلیه
10 12 (or 100 m3 per each WC pan) WC عمومی
10-8 سالن‌های جشن‌ها و مراسم‌ها
10 اتاق‌های سیگار کشیدن
10-5 اتاق‌های سرور
80 مترمکعب یا بیشتر برای هر ورزشکار و 20 مترمکعب یا بیشتر برای هر بیننده سالن ورزشی
2 آرایشگاه تا 5 محل کار
3 آرایشگاه با بیش از 5 محل کار
2-1 انبارها
13-10 رخت‌شویی
20-10 استخر
40-25 فروشگاه نقاشی صنعتی
5-3 فروشگاه ماشین
8-3 کلاس مدرسه

 

محاسبه تبادل هوا بسته به حداکثر غلظت مجاز مواد غیرمجاز در هوا:

 

L= GCO2 / UPDK-UP [m3/hour]

GCO2  – مقدار انتشار CO2 [l/hour]

UPDK  – حداکثر غلظت CO2 ، l/m3 ،

UP  – مقدار گاز موجود در هوای ورودی ،  l/hour.

 

هنجارهای غلظت مجاز CO2 ، l/m3

   
محل‌های مسکونی دائمی 1.0
بیمارستان‌ها و مراکز مراقبت از کودکان 0.7
مکان‌هایی را که به‌صورت دوره‌ای اشغال می‌کنید 1.25
محل اقامت کوتاه 2.0
مراکز جمعیت (دهکده) 0.33
شهرهای کوچک 0.4
شهرهای بزرگ 0.5

مقاومت هوا در سیستم تهویه عمدتاً توسط سرعت هوا در این سیستم تعیین می‌شود. مقاومت هوا مستقیماً متناسب با جریان هوا رشد می‌کند. این پدیده به افت فشار معروف است. فشار استاتیک تولیدشده توسط یک فن باعث حرکت هوا در سیستم تهویه با مقاومت خاصی می‌شود. هرچه مقاومت تهویه در سیستم بیشتر باشد ، جریان هوای فن کمتری دارد. تلفات اصطکاک هوا در کانال هوا و همچنین مقاومت تجهیزات شبکه (فیلتر ، صدا خفه کن ، بخاری ، شیرها، دمپرها و غیره) را می‌توان با استفاده از جداول و نمودارهای موجود در کاتالوگ محاسبه کرد. افت فشار کل برابر است با تمام مقادیر افت فشار در سیستم تهویه.

سرعت توصیه شده برای حرکت هوا در داخل مجاری هوا:

 

Type

Air speed, m/s

کانال اصلی

8,0 – 6,0

شاخه های فرعی

5,0 – 4,0

کانال های توزیع هوا

2 – 1,5

دریچه های سقفی تامین هوا

3,0 – 1,0

دریچه های خروج هوا

3,0 – 1,5

 

محاسبه سرعت هوا در مجاری هوا:

V= L / (3600*F) (m/s)

L – ظرفیت هوا [ m3/hour]

F – سطح مقطع کانال [m2] ؛

توصیه 1.

افت فشار در سیستم کانال می‌تواند به دلیل مقطع کانال بزرگ‌تر که سرعت هوای نسبتاً یکنواختی را در کل سیستم فراهم می‌کند ، کاهش یابد. شکل زیر نشان می‌دهد که چگونه سرعت هوای نسبتاً یکنواخت را در سیستم کانال با حداقل افت فشار فراهم کنیم.

 https://lidomaeng.ir/wp-content/uploads/2021/06/ففف.gif

توصیه 2.

برای سیستم‌های طولانی با دریچه‌ها و دم‌پرهای زیاد ، یک فن در وسط شبکه نصب کنید. چنین راه‌حلی چندین مزیت دارد. ازیک‌طرف ، افت فشار کاهش می‌یابد ، از طرف دیگر ، از مجاری کوچک‌تر استفاده می‌شود.

مثال محاسبه سیستم تهویه:

محاسبه را روی کاغذ با نشان دادن محل کانال‌های هوا ، شبکه‌های تهویه ، فن‌ها و همچنین طول مقطع مجرای هوا شروع کنید و سپس ظرفیت هوا را در هر قسمت محاسبه کنید.

برای محاسبه افت فشار در بخش‌های 1-6 ، از نمودار افت فشار برای کانال‌های گرد استفاده کنید. بدین منظور قطرهای کانال هوا و افت فشار موردنیاز باید تحت شرایط سرعت هوای مجاز در کانال تعیین شود.

بخش 1: جریان هوا 200 متر مکعب در ساعت است. فرض کنید قطر مجرای هوا 200 میلی متر و سرعت هوا 1.95 متر بر ثانیه باشد ، پس افت فشار   0.21 Pa/m x 15 m = 3 Pa است (به نمودار افت فشار کانال های هوا مراجعه کنید).

بخش 1: جریان هوا 200 مترمکعب در ساعت است. فرض کنید قطر مجرای هوا 200 میلی‌متر و سرعت هوا 1.95 متر بر ثانیه باشد ، پس‌افت فشار   0.21 Pa/m x 15 m = 3 Pa است (به نمودار افت فشار کانال‌های هوا مراجعه کنید).

بخش 2: با توجه به اینکه جریان هوا در این قسمت 220+350=570 m3/h است ، همان محاسبات انجام می‌شود. فرض کنید قطر مجرای هوا 250 میلی‌متر و سرعت هوا 3.23 متر بر ثانیه باشد ، درنتیجه افت فشار 0.9 Pa/m x 20 m =18 Pa است.

بخش 3: جریان هوا از این قسمت 1070 مترمکعب در ساعت است. فرض کنید قطر مجرای هوا 315 میلی‌متر و سرعت هوا 3.82 متر بر ثانیه باشد ، پس‌افت فشار 1.1 Pa/m x 20 m = 22 Pa. است.

بخش 4: جریان هوا از طریق این بخش 1570 مترمکعب در ساعت است. فرض کنید قطر مجرای هوا 315 میلی‌متر و سرعت هوا 5.6 ​​متر بر ثانیه باشد ، درنتیجه افت فشار  2.3 Pa/m x 20 m = 46 Pa  است.

بخش 5: جریان هوا از این قسمت 1570 مترمکعب در ساعت است. فرض کنید قطر مجرای هوا 315 میلی‌متر و سرعت هوا 5.6 ​​متر بر ثانیه باشد ، درنتیجه افت فشار  2.3 Pa/m x 1 m = 2.3 Pa. است.

بخش 6: جریان هوا از طریق این بخش 1570 مترمکعب در ساعت است. فرض کنید قطر مجرای هوا 315 میلی‌متر و سرعت هوا 5.6 ​​متر بر ثانیه باشد ، پس‌افت 2.3 Pa/m x 10 m = 23 Pa است. کل فشار هوا در سیستم کانال‌کشی 114.3 Pa است.

با پایان یافتن آخرین محاسبه افت فشار ، می‌توانید محاسبه افت فشار در عناصر سیستم مثل سایلنسر (صدا خفه کن)  SR 315/900 (16 Pa) و دم‌پر KOM 315  (22 Pa) را انجام دهید. افت فشار در دریچه‌ها را نیز محاسبه کنید. مقاومت کل هوا در 4 شاخه 8 Pa را ایجاد می‌کند.

محاسبه افت فشار در اتصالات T (T-joints) کانال هوا.

نمودار محاسبه افت فشار در شاخه‌ها را بر اساس زاویه خم شدن ، قطر مجرای هوا و ظرفیت هوا امکان‌پذیر می‌کند.

مثال. افت فشار را برای خم شدن 90 درجه ، 250 Ø میلی‌متر و جریان هوا 500 مترمکعب در ساعت محاسبه کنید. برای این کار نقطه تلاقی خط عمودی را که ظرفیت هوا را با خط عمودی نشان می‌دهد پیدا کنید. افت فشار را روی خط عمودی سمت چپ برای خم شدن 90 درجه لوله پیدا کنید که 2 Pa می‌شود.

فرض کنید ما دیفیوزرهای سقفی PF را با مقاومت در برابر هوا 26 Pa نصب می‌کنیم.

حال بگذارید تمام افت فشار برای بخش مجرای مستقیم هوا ، عناصر شبکه ، خم‌ها و دریچه‌ها را جمع کنیم. مقدار هدف 186.3 Pa است.

پس از تمام محاسبات به این نتیجه رسیدیم که به فن خروجی با ظرفیت هوا 1570 مترمکعب در ساعت با مقاومت در برابر هوا 186.3 Pa نیاز داریم. با در نظر گرفتن تمام پارامترهای عملیاتی موردنیاز ، فن VENTS VKMS 315 بهترین راه‌حل است.

 

محاسبه افت فشار در کانال هوا

محاسبه افت فشار در دم‌پر بک درفت

انتخاب فن

محاسبه افت فشار در صدا خفه کن ها

محاسبه افت فشار در اتصالات T کانال هوا

محاسبه افت فشار در دیفیوزر های کانال هوا

 

فن‌ها واحدهای مکانیکی هستند که برای جابه‌جایی هوا در داکت ،تأمین مستقیم هوا و خروج هوا از محل استفاده می‌شوند. هوا به دلیل افت فشار بین ورودی فن و دریچه خروجی حرکت می‌کند.

فن محوری همانند یک چرخ استوانه‌ای شکل است که پروانه آن در یک زاویه مشخص نسبت به صفحه چرخش نصب می‌شود. اغلب پره‌های فن اکسیال مستقیماً روی شافت موتور نصب می‌شوند.

کاربرد:  تأمین و یا تخلیه هوا در کانال‌های کوتاه (نهایتاً 3 متر) با اصطکاک دینامیک کم

فن جریان مختلط، قادر به انتقال هوا در امتداد شفت موتور می‌باشد. این نوع فن‌ها به‌طور گسترده‌ای در سیستم‌های تهویه که مقطع کانال هوای آن‌ها دایره‌ای است، استفاده می‌شوند.

فن‌های خطی گرد در ابعاد استاندارد 100 تا 450 میلی‌متر با دامنه ظرفیت هوای 250 تا 5200 مترمکعب در ساعت در دسترس هستند.

محفظه فن می‌تواند از جنس پلاستیک، پلیمر و یا گالوانیزه ساخته‌شده باشد و دارای خواص مقاوم در برابر خوردگی و درعین‌حال ظاهری زیبا باشد.

کاربرد: تأمین و یا تخلیه هوا در کانال‌های طولانی با اصطکاک دینامیک بالا.

فن سانتریفیوژ از پروانه و یک محفظه پیمایش تشکیل‌شده است. پروانه، استوانه‌ای توخالی است که درون آن پره‌ها به‌طور محیطی نصب‌شده‌اند. توپی برای نصب پروانه بر روی شفت در مرکز استوانه قرارگرفته است.

در حین کار پروانه، هوا بین پره‌ها گیر می‌کند ، فشرده می‌شود و از مرکز استوانه منتقل می‌شود. هوا تحت نیروی گریز از مرکز به محفظه پیمایش منتقل می‌شود و سپس به لوله اگزوز منتقل می‌شود. فن‌های گریز از مرکز مجهز به پره‌های بک وارد و فوروارد هستند. پره‌های بک وارد تا 20٪  موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شوند. امتیاز دیگر این پره‌ها ، ظرفیت بالای آن‌ها در بارگذاری هوا است.

 فن‌های سانتریفیوژ با پره‌های فوروارد در ظرفیت هوا و فشار یکسان نسبت به تیغه‌های بک وارد را پروانه کوچک‌تر و سرعت کمتری نیاز دارند. بنابراین هم فضای کمتری را اشغال می‌کنند و هم آلودگی صوتی کمتری نیز دارند.

کاربرد: تأمین و یا تخلیه هوا در سیستم‌های تهویه در کانال‌های طولانی و اصطکاک دینامیک بالا.

سرعت فن با کنترل‌کننده‌های سرعت تریستور یا ترانسفورماتور کنترل می‌شود.

کنترل سرعت فن به‌وسیله تریستور (یکسوساز کنترل شده با سیلیکون):

کنترل‌کننده‌های سرعت تریستور به ترتیب امکان کنترل سرعت موتور و جریان هوا را به‌صورت دستی می‌دهند. عملکرد کنترل‌کننده‌ها بر اساس کنترل ولتاژ خروجی به‌وسیله تنظیم‌کننده ولتاژ خروجی (ترایاک) است.

ممکن است چندین فن به یک کنترل‌کننده متصل شوند به این شرط که جریان آن‌ها از حداکثر جریان کنترل‌کننده مجاز بیشتر نباشد.

کنترل‌کننده‌های تریستور با کارایی و دقت بالا ارائه می‌شوند. هنگام کار در حالت سرعت‌پایین، فن‌های دارای کنترل سرعت تریستور ممکن است نویز غیرمعمولی ایجاد کنند، به همین دلیل توصیه می‌شود از این کنترل‌کننده‌ها برای سرعت‌های پایین استفاده نشود. کارکرد موتور ولتاژ پایین منجر به کاهش عمر مفید یاتاقان‌ها می‌شود. دامنه کنترل سرعت توصیه‌شده 60% تا 100% است.

کنترل سرعت ترانسفورماتور (ترَنسفورمر):

عملکرد کنترل‌کننده سرعت ترانسفورماتور بر اساس یک ترانسفورماتور قدرت پنج مرحله‌ای است که ولتاژ منبع تغذیه موتورهای فن را با فرکانس ولتاژ دائمی تنظیم می‌کند.

کنترل‌کننده‌های ترانسفورماتور برای موتورهایی که ولتاژ کنترل‌شده دارند، طراحی‌شده‌اند. چندین فن می‌توانند به یک ترانسفورماتور قدرت متصل شوند، به این شرط که جریان کل آن‌ها از حداکثر جریان کنترل‌کننده‌های مجاز بیشتر نباشد.

هنگام کار در سرعت‌های پایین، فن‌های دارای کنترل سرعت ترانسفورماتور هیچ صدای غیرمعمولی ایجاد نمی‌کنند. بااین‌وجود عملکرد مداوم در ولتاژ پایین (سرعت 1 یا 2)، عمر مفید یاتاقان‌های موتور را کاهش می‌دهد.

استفاده از یک کانال مستقیم و تا جای ممکن بدون پیچ‌وتاب، موجب کاهش آشفتگی جریان هوا می‌شود درنتیجه افت فشار به حداقل می‌رسد.

اگر از کانال با مقطع دایره‌ای استفاده می‌کنید حداقل یک برابر قطر مقطع کانال در ورودی فن و سه برابر قطر مقطع کانال در خروجی فن باید مسیر مستقیم داشته باشیم. استفاده از هیچ فیلتر یا تجهیزات مشابه دیگری در مجاری هوا مجاز نیست.

1

برای کانال‌های مستطیلی قطر مجرای هوای مربوطه به شرح زیر محاسبه می‌شود:

2

π =قطر مجرای هوا

H =ارتفاع مجرای هوا

B =عرض مجرای هوا

 

جداول زیر مشخصات نویز و اختلالات صوتی تجهیزات نشان می‌دهد:

  • سطح توان صدا LWA در باندهای فرکانسی dBAi به ورودی، خروجی و محیط اطراف فن.
  • سطح کل توان صدا dBA در فاصله 3 متر.

باند فرکانس دارای هشت گروه موج است. هر گروه دارای یک فرکانس متوسط ​​مشخص است: 63 هرتز، 125 هرتز، 250 هرتز، 500 هرتز، 1000 هرتز، 2 کیلوهرتز، 4 کیلوهرتز و 8 کیلوهرتز. هر نوع نویز در باندهای فرکانسی مشخصی دسته‌بندی می‌شود و انرژی صدا به فرکانس‌های مختلف پخش می‌شود.

صدای تولیدشده توسط فن در امتداد کانال هوا پخش می‌شود، تا حدی در داخل واحد ضعیف می‌شود و از طریق دریچه‌ها به داخل ساختمان نفوذ می‌کند. یکی از اصول طراحی سیستم تهویه بر اساس محاسبات صوتی است که بخشی جدایی‌ناپذیر از هر طرح مقدماتی در تهویه می‌باشد. این محاسبات باهدف تولید صدای مجاز، طبق مقررات بهداشتی انجام می‌شود. پس از انتخاب ابزارهای ساختاری و صوتی برای کاهش صدا، سطح صدا مورد انتظار برای بررسی کارایی در شرایط کاری انتخاب‌شده آزمایش می‌شود.

 

منبع صدا

مشخصات

dBa

 

بدون سر و صدا

0

 

تقریباً شنیدنی نیست

5

نفس کشیدن

 

10

ریزش برگ درخت

به سختی قابل شنیدن است

15

نجوا انسان (فاصله 1 متر)

 

20

نجوا انسان (فاصله 1 متر)

تقریبا قابل شنیدن است

25

نجوا ، ساعت دیواری در حال تیک زدن

سطح صدای استاندارد برای محل های مسکونی از 23.00 تا 07.00

 

30

کم حرف بودن

کاملا شنیدنی

35

گفتار متعارف

سطح صدای استاندارد برای محل های مسکونی از ساعت 07:00 تا 23:00

 

40

مکالمه معمولی

 

45

مکالمه ، تایپ کردن

قطعاً شنیدنی

50

استاندارد برای دفاتر اداری (EN)

 

55

استاندارد اداری

 

60

مکالمه بلند (1 متر)

 پر سر و صدا

65

چندین مکالمه بلند (1 متر)

 

70

فریاد ، خنده

 

75

فریاد کشیدن

 

80

فریاد بلند کشیدن

 خیلی پر سر و صدا

85

فریاد بلند ، واگن باری (7 متر)

 

90

حرکت قطار مترو (7 متر)

 

95

ارکستر ، واگن مترو (ناگهانی) ، رعد و برق ، حداکثر فشار صوتی مجاز برای هدفون های استریوی شخصی (مطابق با هنجارهای اروپا)

 

100

داخل هواپیما (قبل از دهه 1980)

 به شدت پر سر و صدا

105

بالگرد

 

110

صدای سندبلاست (1 m)

 

115

چکش پنوماتیک (1 متر)

تقریبا غیرقابل تحمل

120

شروع پرواز هواپیما

   آستانه درد

130

هنگام انتخاب نوع تجهیزات و محل نصب آن، از انطباق شرایط کار آن دستگاه با پارامترهای محافظتی در برابر عوامل احتمالی که ممکن است وارد دستگاه شوند اطمینان حاصل کنید. هر وسیله الکتریکی باید دو پارامتر محافظت از نفوذ را داشته باشد:

  • اطمینان از ایمنی کاربر و کارکنان خدماتی و همچنین محافظت از اجزای الکتریکی داخلی دستگاه در برابر تأثیرات محیطی، یعنی محافظت در برابر نفوذ.( IP = Ingress Protection).
  • درجه‌بندی IP که به میزان مقاومت تجهیزات در برابر نفوذ گردوغبار و رطوبت و ایمنی الکتریکی آن اشاره دارد.

اطلاعات مربوط به درجه حفاظت را با IP و دو رقم بعدازآن نشان‌دهنده درجه محافظت آن می‌باشد که در مدارک فنی و همچنین بدنه تجهیزات مشخص‌شده می‌شود. (به‌عنوان‌مثال IP20 یا IP65).

رقم اول میزان محافظت در برابر دسترسی به قطعات خطرناک را نشان می‌دهد، که مشخصات حفاظتی تعریف‌شده توسط اولین رقم در جدول 1 آمده است. رقم دوم میزان حفاظت در برابر نفوذ آب را نشان می‌دهد و مشخصات آن در جدول 2 بیان‌شده است.

 

جدول 1

توضیحات

مشخصات حفاظتی

رقم اول

ساختار، بدون محافظت از گردوغبار و عدم محافظت در برابر تماس با قطعات حامل جریان الکتریکی.

بدون محافظت در برابر نفوذ

X

محافظت در برابر اشیا 50 میلی‌متری یا بزرگ‌تر از آن و برخورد تصادفی دست به قسمت‌های حامل جریان الکتریکی.

محافظت از اشیا-در ابعاد بزرگ

1

محافظت در برابر اشیا برابر یا بزرگ‌تر از 12 میلی‌متر. و برخورد انگشتان به قطعات حامل جریان الکتریکی می‌شوند.

محافظت از اشیا-در ابعاد متوسط

2

محافظت در برابر اشیا برابر یا بزرگ‌تر از 2.5 میلی‌متر و ورود توسط ابزار، سیم یا انگشتان

محافظت از اشیا-در ابعاد کوچک

3

محافظت در برابر اشیا برابر یا بزرگ‌تر از 1 میلی‌متر و ورود توسط ابزار، سیم یا انگشتان

محافظت از شن و ماسه

4

مقدار قابل‌توجهی گردوغبار می‌تواند در داخل پوشش جمع شود اما عملکرد نامناسب را مختل نمی‌کند. محافظت کامل در برابر لمس قطعات حامل جریان.

محافظت از گرد و غبار

5

عدم نفوذ گردوغبار در داخل تجهیزات.

محاظت در برابر گرد و غبار

6

جدول 2 :

توضیحات

مشخصات حفاظتی

رقم دوم

ساختار باز و بدون محافظت در برابر آب.

بدون محافظت در برابر نفوذ

X

قطره‌های آبی که به‌صورت عمودی می‌چکند به تجهیزات آسیب نمی‌رسانند.

محافظت در برابر ریزش قطرات آب به صورت عمودی

1

قطره‌های آبی که به‌طور عمودی با زاویه 15 درجه می‌افتند به تجهیزات آسیب نمی‌رسانند.

محافظت در برابر ریزش قطرات آب به صورت عمودی (15 درجه کج)

2

آبی که به‌صورت اسپری در هر زاویه‌ای تا 60 درجه از سطح عمود سقوط می‌کند، هیچ ضرری ندارد.

محافظت در برابر آب اسپری شده

3

پاشیدن آب ازهرجهت به داخل محفظه هیچ‌گونه اثر مضری برای تجهیزات داخل محفظه نخواهد داشت.

محافظت در برابر آب پاشیده شده

4

آب تولید شده توسط نازل از هر جهت در برابر محفظه هیچگونه اثر مضر برای تجهیزات موجود در محفظه نخواهد داشت.

محافظت در برابر پرت شدن آب

5

آبی که از هر جهت در جت های قدرتمند در برابر محفظه قرار می گیرد ، هیچگونه اثر مضری برای تجهیزات موجود در محفظه نخواهد داشت.

محافظت در برابر پرت شدن با قدرت آب

6

ورود تجهیزات در هنگام غوطه ور شدن تجهیزات در آب امکان پذیر نخواهد بود.

محافظت در برابر غوطه وری موقت در آب

7

این تجهیزات برای غوطه وری مداوم در آب در شرایطی مناسب هستند که توسط سازنده مشخص شده باشد.

محافظت در برابر غوطه وری کامل و دائمی در آب

8

صدور گواهینامه :

 

علامت انطباق کالاهای مشمول گواهینامه اجباری در سیستم DSTR و همچنین استانداردهای فنی در فدراسیون روسیه

علامت انطباق با استانداردهای کیفیت اوکراین و ایمنی الکتریکی توسط Ukrtest صادرشده است.

علامت انطباق با استانداردهای کیفیت اروپا و ایمنی الکتریکی صادرشده توسط انجمن بازرسی فنی

(Technischer Überwachungsverein، آلمان).

تجهیزات با مارک CE به این معنی است که کالاها مطابق با استانداردهای کیفیت و ایمنی ارائه‌شده توسط مقررات اتحادیه اروپا برای کالای فعلی (با مارک سازنده) تولید می‌شوند.

درجه حفاظت از ورود لوازم‌خانگی (به جداول 1، 2 مراجعه کنید.)

کلاس عایق: عایق دوتایی

علامت انطباق با استانداردهای کیفیت اسلواکی و ایمنی الکتریکی صادرشده توسط EVPU( اسلواکی).

علامت انطباق با استانداردهای کیفیت لهستان و ایمنی الکتریکی صادرشده توسط PCBC مرکز لهستان برای آزمایش و صدور گواهینامه.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی پنج ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

ممنون از بازخوردتون!

تا حالا رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه