اعلام حریق آدرس پذیر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
5
(1)

شناسایی حریق  در سیستم اعلام حریق هوشمند همانند سیستم متعارف است، با این تفاوت که در این سیستم اعلام حریق هر کدام از تجهیزات (دتکتورها، شستی و …) دارای یک آدرس منحصر به فرد هستند. بنابراین تابلو کنترل مرکزی می تواند مکان دقیق حریق را تشخص دهد. روش آدرس دهی در این سامانه اعلام حریق متفاوت است.

معمولاً این سیستم ها از 3 روش دستی، دستگاه پروگرام و یا از طریق کنترل پنل آدرس دهی می شوند. تمامی تجهیزات استفاده شده در این سیستم هوشمند می باشند. در سیستم های آدرس پذیر و مرسوم هر دو دتکتور (آشکارساز) در دو حالت نرمال و آلارم مانند یک کلید دو حالته ی صفر و یک عمل می کنند. میزان جریان خارج شده هر دتکتور  به شرایط محیط بستگی دارد و جریان آنالوگ مطابق با آن تغییر می کند.

در این سیستم ها دتکتورها همیشه فعال بوده و پاسخگوی سیگنال های ارسالی از سوی تابلوی کنترل مرکزی هستند. همبندی سیستم های هوشمند به صورت لوپ است که می توان با هر حلقه، بدون در نظر گرفتن تعداد دتکتورها تا ده هزار متر مربع را پوشش داد.

مقاله پیشنهادی: سیستم اعلام حریق آدرس پذیر با متعارف چه تفاوتی دارد؟

استاندارد ملی سیستم های اعلام حریق

 

نکات طراحی و اجرای سیستم اعلام حریق

  • باید در کنار هر درب یا راه پله خروجی و محلهای فرار شستی اعلام حریق نصب شود.
  • فاصله شستی ها در راهروهای پهن و خلوت بین 45 – 30 متر و در راهروهای باریک و شلوغ بین 25 – 15 متر است. بنابراین بیشترین فاصله پیمایش تا رسیدن به شستی اعلام حریق 30 متر می باشد.
  • بهترین مکان نصب تابلو اعلام حریق در نگهبانی، سرایداری و یا نزدیکی ورودی ساختمان و ارتفاع نصب این تابلو از کف 170 سانتی متر می باشد.
  • نصب شستی در زیرزمین، ورودی رمپ و راه پله ضروری است.

ضوابط طراحی سیستم اطفاء حریق شامل دستورالعمل های جدید سازمان آتش نشانی است. این ضوابط بنا به ساختمان های مختلف با کاربری های گوناگون متفاوت است و می بایست به درستی در ساختمان اجرا شود تا مورد تایید سازمان آتش نشانی قرار گیرد.

به عنوان مثال:

  • در ساختمان های 4 طبقه مسکونی، سیستم اطفا حریق باید به گونه ای اجرا شود که در هر طبقه کپسول آتش نشانی ، در پارکینگ آبپاش یا همان اسپرینکلر نصب شود.
  • در ساختمان های 5 طبقه روی همکف، که هر طبقه شامل حداکثر 4 واحد مسکونی باشد، سیستم اطفا حریق می بایست دارای کپسول آتش نشانی، جعبه آتش نشانی (سیستم تر) و اسپرینکلر در کل ساختمان باشد.
  • در ساختمان های مسکونی 6 و 7 طبقه روی همکف، سیستم اطفا حریق می بایست دارای کپسول آتش نشانی، جعبه آتش نشانی (سیستم آتش نشانی تر)، سیستم آتش نشانی خشک (رایزر خشک) و اسپرینکلر در پارکینگ باشد.
  • در ساختمان های بالای 8 طبقه روی همکف یا ارتفاع بیش از 23 متر از کف، سیستم اطفاء حریق می بایست دارای کپسول آتش نشانی، جعبه آتش نشانی (سیستم آتش نشانی تر)، رایزر خشک و آب پاش در کل باشد.

طراحی و اجرای سیستم اعلام حریق توسط شرکت آتش نشانی لیدوما

 

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی پنج ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

ممنون از بازخوردتون!

تا حالا رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه