زمان مطالعه: 5 دقیقه
4.7
(12)

انواع بیم دتکتور دود براساس عملکرد و شعاع پوشش دهی آنها نامگذاری شده اند. که ما قصد داریم در این مقاله به توضیحاتی درباره این هشداردهنده ها بپردازیم.

دستگاهی می باشد که جهت تشخیص دود آتش به طور پیوسته، یک دسته نور را از خود ساطع می کند و بر اساس اندازه گیری میزان بازگشت این دسته پرتو های نور، تشخیص وجود دود و نهایتاً آتش را اعلام می نماید.

اصطلاح بیم در نامگذاری این حسگر ها به معنای دسته پرتو های نوری می باشد. اصول کار تمامی این نوع حسگر های دود که در تصویر مشاهده می کنید یکسان و بر اساس میزان نور بازگشتی به دستگاه می باشد.

انواع بیم دتکتور دود

بیم دتکتور های بازتابشی و انعکاسی

این نوع بیم دتکتورها از آینه ها یا پد های نصب شده. در دیوار مقابل برای انعکاس دسته نور استفاده می کنند. و هم فرستنده وهم گیرنده در یک تجهیز قرار گرفته اند. (به اصطلاح یه دستگاه پرتو های رفت و بر گشت را تشخیص می دهد. و فرستنده و گیرنده در یک دسگاه تجهیز شده است).

این بیم دتکتور ها با توجه به طراحی آنها که فرستنده و گیرنده در یک سمت قرار دارد. نیاز به سیم کشی کمتری دارند.

مقاله پیشنهادی: سیستم های اعلام حریق چیست

بیم دتکتور رفت و برگشتی

این دتکتور ها به جای آیینه در طرف مقابل، از یه دریافت کننده دیگر برای بازتابش دسته نور استفاده می کنند. این آشکار ساز های دودی دارای فرستده و گیرنده نور جداگانه هستند و فرستنده در یک دیوار و گیرنده در دیوار مقابل نصب میگردد.

این آشکار ساز های دودی  به دلیل جدا بودن فرستنده و گیرنده و همچنین اندازه این نوع بیم دتکتور ها متفاوت از نوع اول میباشد. اندازه کوچک این نوع از آشکار ساز های لیزری یک برتری برای مکان های خاص، از جمله موزه و ساختمان های ویژه محسوب می شود.

مقاله پیشنهادی: انواع سیستم‌ اعلام حریق

بیم دتکتور موتورایز

بیم دتکتورهایی می باشند که قابلیت تنظیم شدن به وسیله ریموت کنترل را دارند. و تنظیم دستگاه را در هنگام نصب و خروج از راستای مناسب را سهولت می بخشد. از برتری های این نوع بیم دتکتور ها میتوان از امکان تعریف حساسیت و تغییر آن، امکان تنظیم بیم دتکتور بدون نیاز به بالابر و توسط ریموت کنترل اشاره کرد.

ایراد عمده این دتکتور ها قیمت آنها می باشد. که با توجه به تجهیزات استفاده شده در آنها، نسبت به بقیه بیم دتکتورها گرانتر می باشند.

پیشنهاد مطالعه: سیستم اطفاء حریق چیست

نحوه عملکرد بیم دتکتور لیزری

با توجه به اینکه دسته پرتو های نوریاز بیم دتکتور دائما در حال انتشار و دریافت می باشند. در صورت بروز حریق و ایجاد دود سنسور های موجود در بیم دتکتور های لیزری، این تغییر را در شرایط محیطی  تحت شعاع پوشش دهی خود تشخیص  داده. و بروز حادثه را اعلام می کنند.

محدوده شعاع پوشش دهی بیم دتکتور

بیم دتکتور ها با توجه به مکانیزم ساختاری و عملکردی قابلیت پوشش دهی مساحت زیادی را دارند. و این مساحت در برخی از انواع آنها به 1400 مترمربع نیز میرسد.

مزایای بیم دتکتور

استفاده از بیم دتکتور های دودی بیشتر در مصارف صنعتی و سازه های بزرگ می باشد. استفاده از بیم دتکتور ها در این نوع از پروژه ها باعث کاهش هزینه های حاصل از نصب بیم دتکتور های معمولی و ساده می شود و دومین نکته ای که حائزاهمیت می باشد. سرعت عمل کرد این نوع از آشکار ساز ها در مقایسه با سایر آنها می باشد.

اصول کار انواع مختلف آشکار ساز های دودی لیزری، یکسان می باشد. آشکارساز های دودی از نوع دسته نوری بر اساس اصل تاربودن پرتوهای نورکار می کنند. یعنی وجود دود باعث تار شدن و مسدود شدن مسیر عبور دسته پرتو نور ارسالی یا برگشتی می شود.

1-محدوده وسیع تحت پوشش

2-نصب و راه انداری بسیارسریع و آسان

3-مناسب برای پرژه های مرتفع و با دسترسی دشوار

4-کاهش کابل کشی

5-امکان تست داخلی

6-دارای سیستم کنتل از راه دور

7-قابلیت تنظیم حساسیت از راه دور

مقاله پیشنهادی: بیم دتکتور چیست

معایب بیم دتکتور دود

نمونهای اولیه آشکار ساز های دودی از نوع پرتو نوری مستعد آلارم های کاذب بوده اند. که توسط عوامل مختلف ایجاد می گردید.

معمولا تجمع گرد و غبار و سایر ریز گرد ها آستانه تشخیص این آشکار ساز ها را پایین می آورند. و باعث میگردند که سیگنال های سیستم حتی در صورت عدم آتش سوزی اعلان هشدار نماید.

دستگاه های مدرن از سیستم کنترل بهره خودکار به عنوان وسیله ای برای تطبیق سیگنال (کاهش و افزایش) استفاده می کنند.

یکی دیگر از مشکلات رایج حرکت ساختمان ها می باشد. این عمل باعث از بین رفتن تراز دستگاه های آشکار ساز لیزری می شود. که دسته سوم بیم دتکتور ها (موتورایز بیم ها) به این موضوع پرداخته اند. اما  این موضوع همچنان میتواند در برخی از مکان ها و تجهیزات مشکل ساز باشند.

البته با پیشرفت های به وجود آمده، این مشکل نیز تا حدود زیادی رفع شده. و بیم دتکتور های مولترون با توجه به طراحی فوق العاده آنها امکان رفع این مشکل را تا حدود زیادی دارند.

پیشنهاد مطالعه:  تاریخچه دتکتور مونوکسید کربن

محدودیت های سیستم بیم دتکتور

بیم دتکتور های لیزری جهت راه اندازی تجهیزات آتش نشانی اضطراری طراحی شده اند. با این حال فقط با ترکیب با سایر تجهیزات کار می کنند. نصب بیم دتکتور ها باید مطابق کد های الکتریکی و استاندارد بیم دتکتور کشور باشد.

همه ی انواع بیم دتکتور ها محدودیت هایی دارند. از آنجایی که حریق به روش های مختلفی صورت می گیرد. و اغلب میزان پیشرفت آنها غیر قابل پیش بینی است. نمیتوان تشخیص داد، که کدام دتکتور اولین هشدار را داده است. هیچ نوع دتکتوری نمیتواند انواع حریق را تشخیص دهد.

به طور کلی،دتکتور ها ممکن است نتوانند در مورد آتش سوزی ناشی از اقدامات ایمنی ناکافی، انفجار های شدید، نشت گاز، نگهداری های نامناسب مواد قابل اشتعال مانند رقیق کننده ها و سایر خطرات ایمنی، آتش سوزی یا بازی کودکان با آتش هشداردهند.

هشدار دود مورد استفاده در محیط های پر سرعت به دلیل رقیق شدن دود توسط جریان هوای پیوسته و سریع به تأخیر می افتد. علاوه بر این، اگر که بیم دتکتور در معرض آلودگی بیشترگرد و غبار قرار دارد. باید مرتباً تمیز یا تعمیر گردد.

نگهداری از سیستم بیم دتکتور

انواع بیم دتکتور دود نمی توانند برای همیشه صحیح و سالم بمانند. برای این که دتکتور در شرایط خوبی کار کند، باید تجهیزات را بطور مدام طبق توصیه های تولیدکننده گان و کد ها و قوانین کشور های مربوطه تعمیر و نگهداری گردند. همچنین باید اقدامات تعمیر و نگهداری خاصی را بر اساس محیط های مختلف انجام داد.

بیم دتکتور شامل قطعات الکتریکی است. حتی اگر برای مدت طولانی دوام بیاورد. هر یک از این قطعات ممکن است در هر زمانی از کار بیفتد. این سیستم ها باید حداقل هر 6 ماه یکبار طبق استاندارد بیم دتکتور یا قوانین ملی آزمایش شوند.

بیم دتکتور ها نباید در معرض تابش مستقیم نور آفتاب نصب شوند. هرچند که نصب کاورهای مخصوص تا حدودی خطاهای ایجاد شده توسط تابش مستقیم آفتاب را مرتفع نموده است. ولی برای اطمینان بیشتر توصیه می شود بیم دتکتور ها درمعرض تابش مستقیم آفتاب نصب نگردند.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی پنج ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

ممنون از بازخوردتون!

تا حالا رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

۴ دیدگاه برای “انواع بیم دتکتور دود چه تفاوت هایی با هم دارند؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه