تعمیر نگهداری سیستم های اطفاء حریق
زمان مطالعه: 5 دقیقه
5
(4)

تعمیر و نگهداری سیستم های اعلام حریق در کنترل و جلوگیری از گسترش آتش سوزی؛ تاثیر بسیار زیادی دارد. طبق تحقیقاتی که انجام شده، کلیه حوادث آتش سوزی از یک نقطه کوچک شروع می شوند. و با گذشت زمان سرعت رشد آن به صورت تصاعدی بیشتر و بیشتر می شود. لذا داشتن یک سیستم کشف و اعلام حریق صحیح و اصولی که آماده به کار باشد مهمترین بخش سیستم های آتش نشانی می باشد.

جهت آشنایی با تعمیرات و نگهداری سیستم ها و سامانه های کشف و اعلام حریق، ابتدا مختصری به شرح انواع آن می پردازیم.

سیستم های اعلان حریق انواع متنوعی دارند که از ابعاد گوناگون به دسته بندی های متنوعی تقسیم می شوند:

 • سیستمهای اعلام حریق از نظر نوع عملکرد به دو دسته آدرس پذیر و متعارف دسته بندی می شوند.
 • سیستمهای اعلام حریق از نظر سیم کشی به دو دسته بی سیم و با سیم دسته بندی می شوند.
 • سیستم های اعلام حریق از نظر عملکرد به دو دسته اتوماتیک و دستی تقسیم بندی می شوند.

سیستم اعلام حریق متعارف بر خلاف سیستم های آدرس پذیر برای پروژه های کوچک با تعداد المان کم قابل استفاده می باشند. و سیم کشی در این سیستم ها به صورت موازی و در دو نوع 2 سیم و 3 سیم رایج می باشد. که جهت اطلاعات بیشتر به بخش سیستم های اعلام حریق متعارف مراجعه فرمایید.

در سیستم های اعلام حریق متعارف ساختمان با توجه به ضوابط و تعداد المان و تعداد طبقات به زون های مختلف تقسیم بندی می شوند. همانگونه که از اسم سیستم های متعارف مشخص است، این سیستم های امکان مشخص کردن محل دقیق حریق را ندارند. و فقط قادر به تشخیص زون حریق می باشند. لذا بایستی حتما در کنار مرکز کنترل این سیستم ها تابلو زون بندی نصب گردد تا در زمان حریق امکان تشخیص موقعیت مکانی زون حریق میسر گردد.

در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر هر المان قابلیت گرفتن آدرس منحصر به فرد می باشند. که با توجه به برند و نوع پنل این آدرس می تواند به صورت شماره و یا حروف و یا ترکیبی از هر دو باشند. این قابلیت باعث می شود که پنل امکان تشخیص محل دقیق حادثه را داشته باشد و باعث کاهش زمان در پیدا کردن محل دقیق حادثه می گردد.

همچنین با توجه به سیم کشی این سیستم که به صورت سری و لوپ می باشد. باعث می گردد که سیم مورد نیاز در اجرا کاهش چشم گیری داشته باشد. که این باعث کاهش هزینه سیم کشی و همچنین کاهش افت ولتاژ در سیم ها باشیم. همچنین امکان تعریف سناریو حریق فقط در سیستم های آدرس پذیر امکان پذیر می باشد و با تعریف سناریوهای حریق پیچیده می توان فایرهای کاذب را از سیستم حذف نمود.

می توان باتوجه به مکان حریق یا حادثه عملکرد سایر تجهیزات از قبیل فنهای اگزاست، درب های خروج، فن های فشار مثبت پلکان و … را کنترل کرد.

مقاله پیشنهادی: بیم دتکتور چیست

اجزاء و قطعات سیستم های اعلام حریق

اجزاء و قطعات سیستم های اعلام حریق فارغ از اینکه آدرس پذیر باشند یا متعارف، با سیم باشند یا وایرلس انواع مختلفی دارند:

 • کنترل پنل مرکزی یا Fire Action Control Panel  که در نقشه ها به اختصار FACP نامیده می شود.
 • شستی اعلام حریق Call Point که در نقشه ها معمولا با علامت F  و یا CP مشخص می گردند.
 • آشکار ساز ها Detectors که انواع مختلفی دارند. که در زیر توضیح داده خواهد شده است.
 • تجهیزات هشدار دهنده Horn or Sounder & Sounder Disturb که آژیر و یا آژیر فلاشر می باشند. و در نقشه ها معمولا با نمادH و شکل بلندگو نمایش داده می شود.
 • تجهیزات رابط و مدول ها Module که انواع مختلفی دارند. و برای ایجاد ارتباط بین سیستم اعلام حریق و سایر تجهیزات ار قبیل فن ها نشانگر های جریان و پایش سطح مخزن و … استفاده می شوند
 • چراغ سر درب Remote Indicators که در نقشه ها معمولا با RI نمایش داده می شوند.

جدول علائم اعلام حریق مطابق با NFPA …

انواع آشکار سازها و یا دتکتور های اعلام حریق Detectors

آشکار ساز ها یا همان دتکتورها بسته به قابلیت تشخیص و نوع عملکرد آنها به 3 دسته کلی تقسیم می شوند:

 • آشکار سازهای دودی یا دتکتور دودی (Smoke Detectors) : این دتکتور ها همانگونه که از اسمشان مشخص است قابلیت تشخیص دود را دارند. و در انوع مختلف نقطه ای، نوری ، پرتوی ، لیزری ، یونیزه کننده و …. موجود می باشند.
 • آشکار سازهای حرارتی یا دتکتور حرارتی (Heat Detectors) : این دتکتور ها همانگونه که از اسمشان مشخص است قابلیت تشخیص حرارت را دارند. و در انواع مختلف نقطه ای، خطی، دما افزایشی و … وجود دارند.
 • آشکار ساز شعله و یا دتکتور شعله (Flame Detectors) : دتکتور های شعله با توجه به تجهیزات به کار رفته در آنها قابلیت تشخیص شعله را دارند. این دتکتور ها با توجه به ماهیت عمل کردی آنها نسبت به سایر دتکتور های خطای کمتری دارند.
 • آشکار ساز های گازی یا دتکتور گازی (Gas Detectors) : این دتکتور ها با توجه به قابلیت تشخیص گاز به انواع دتکتور های گاز شهری، دتکتور مونو اکسید کربن، دتکتور گاز های سمی همچون اسید سولفوریک و …. موجود می باشند.

با توجه به گستردگی انواع دتکتور ها و تجهیزات اعلام حریق پیشنهاد می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به بخش اعلام حریق شرکت لیدوما مراجعه فرمایید.

سیستم های اعلام حریق با توجه به ماهیت عملکردی و حساسیت بالای آنها، نیازمند نگهداری و بازرسی های دوره ای منظم می باشند.

راهنمای علائم اعلام حریق طبق دستورالعمل آتش نشانی

عکس اسپری گردگیر و اسپری تست و دتکتور زنگ زده:

دستورالعمل تعمیر و نگهداری سیستم های اعلام حریق:

با توجه به تنوع سیستم ها و تجهیزات اعلام حریق نمی توان دستورالعملی کلی برای آن درنظر گرفت. و با توجه به نوع آنها نحوه بازرسی ادواری متفاوتی دارند. ولی به صورت کلی سیستم های اعلام حریق بایستی حداقل هر 45 روز مورد بازبینی تکنسین مهر قرار گیرند. و از صحت عملکرد آنها اطمینان حاصل گردد. همچنین با توجه به اینکه گرد و غبار و رطوبت باعث خرابی و ایجاد فایر و فالت کاذب در سیستم می گردد. بایستی هر 6 ماه و یا حداکثر هر یک سال توسط تکنسین های ماهر و با ابزار مخصوص شستشو و تمیز گردند.

الزام تعمیر و نگهداری سیستم های آتش نشانی

متاسفانه بسیاری از هموطنان به دلیل عدم آشنایی با الزام تعمیر و نگهداری سیستم های آتش نشانی بر این باورند که سیستم های اعلام و اطفاء حریق زاید هستند. و برخی مواقع به دلیل اجرای غیر اصولی و عدم رعایت شرایط نگهداری آنها، با ایجاد صدا و آژیر های نابهنگام و کاذب باعث ایجاد اذیت در ساختمان ها می شود. و ساکنین متاسفانه بعد از مدتی مجبور به خاموش کردن این سیستم ها می شوند.

سازمان آتش نشانی تهران

سازمان آتش نشانی تهران با توجه به گزارش های مکرر دریافتی در این خصوص تمهیداتی اندیشیده است تا بلکه با رعایت آن تا حدودی بتواند از خاموش کردن سیستم های آتش نشانی ممانعت به عمل آورد.

هر ساختمانی که ملزم به اخذ تاییدیه از سازمان آتش نشانی تهران می باشد و بایستی که فرم تعھدنامه حفظ، تعمیر و نگھداری و بازدید دوره ای را به صورت محضری با یک شرکت متخصص و مورد تایید آتش نشانی امضا نماید و حداقل 2 سال شرکت مربوطه موظف به بازدید ادواری و نگهداری سیستم های آتش نشانی در آن ساختمان می باشد.

البته همانگونه که مستحضرید بایستی در این خصوص فرهنگ سازی نیز انجام شود و به گونه ای باشد که پس از اتمام دوره 2 ساله همچنان ساکنین و متصرفین مجموع خود اقدام به عقد قرارداد مجدد با شرکتی متخصص نمایند. که از بروز حوادث ناگوار آتش سوزی کشورمان که هر ساله باعث شهادت چندین آتش نشان دلسوز می شود، کاسته شود.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی پنج ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

ممنون از بازخوردتون!

تا حالا رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

۳ دیدگاه برای “تعمیر و نگهداری سیستم های اعلام حریق”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه